FTERIOTET

Pasho Zhupa

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

  

PASHO ZHUPA- BIR I NDERUAR I FTERRĖS

            Ishte viti 1924, muaji qershor. Nė familjen e Mehmet Zhupės lindi njė djalė, qė i vunė emrin Pasho. Kjo ngjalli njė gėzim tė veēantė, sepse i ati, Mehmeti ishte rritur jetim, mbasi babai i tij ishte vrarė si bedel nė luftrat e ushtrisė turke, duke e lėnė familjėen vetėm me pak tokė ne Galisht dhe me njė tufė me tė imta. Edhe nėna qė e lindi u gėzua shumė, se edhe ajo ishte rritur jetime, mbasi babain ia kishin vrarė andartėt grekė nė vitin 1914. Pashua ishte kėmbėmbarė, se pas tij lindėn dhe dy vėllezėr e dy motra, duke u bėrė kėshtu pesė fėmijė.

            Pashua fėmijėrinė e kaloi me hallet e jetės nė malin e Galishtit. Me vėshtirėsi tė mėdha mbaroi pesė klasė tė shkollės fillore nė Fterrė, Kuē e Borsh, duke banuar familjarisht nė Galisht. Kėtu e zuri dhe Lufta Antifashiste. Nė kėtė zonė u vendos fronti i luftės iatalo-greke, i cili dėmtoi shumė dhe bagėtinė e Zhupajve.

            Familja e Pashos u bė bazė e njėsiteve partizane. Pėr kėtė shkak pushtuesit dogjėn kasollen e haurin e Zhupe dhe u grabitėn bagėtinė, duke u detyruar tė vendosen midis Borshit dhe Piqerrasit.

            Vetė Pashua, qė kur u krijua njėsiti gueril i fshatit nė vitin 1942, u rreshtua si anėtar i tij, duke qenė pjesėmarrės aktiv nė aksione tė ndryshme. Mori pjesė, gjithashtu, nė ēetėn "Hajredin Tremishti" dhe batalionin "Ismail Haki" tė Kurveleshit tė Poshtėm.

            Njė sitė, kur Pashua shkoi nė Gjirokastėr pėr tė shitur prodhimet blegtorale, pati rastin tė takohej me ish-mėsuesin e tij, Sheri Baboēi, i cili i dha dhe njė tufė komunikata pėr t'i ēuar nė Fterrė e nė Kuē. Nė janar 1943 mori pjesė nė aksionin kundėr fashistėve nė postėbllokun e Borshit, ku u vra Fuat Mato, dėshmori i parė i rinisė sė Kurveleshit, tė cilin Pashua e ngriti nė krahė nga pozicioni qė kishte rėnė. Nė verėn e vitit 1943 iu besua posta sekrete pėr ta ēuar nga Kurveleshi nė ēetėn e Ēamėrisė, duke u bėrė dhe njė nga shoqėrues e shtabit tė zonės sa parė operative nga Fterra nė Fushėbardhė. Ishte partizani prezent kur u dorėzua garnizoni i Sugės, nė kapitullimin e ushtrisė fashiste tė Italisė. Mori pjesė dhe nė luftimet kundėr gjermanėve qė erdhėn nga Qafa e Rrėmullės dhe nga ana e Vlorės. Nė nėntor tė 1943-shit, bashkė me fterjotėt Nafizi Bezhanin, Sami Kofinėn, Osman Memin, Azem Ēelin, Razip Gjonin, gjatė takimit me komisar Tuk Jakovėn, shkoi vullnetar nė Brigadėn e Parė partizane, ku gjetėn dhe Turhan Maton, Shefqet Brinjėn e Bektash Gėdon. Pashua mori pjesė nė shumė luftime tė kėsaj brigade, nė Borsh, Elbasan, Librazhd, Dibėr, Mat, nė ēlirimin e Krujės dhe tė Tiranės. Pėr merita nė kėtė luftė gėzon medaljen e "Kujtimit", "Trimėrisė" e tė "Ēlirimit", e udhėra tė tjerė ushtarakė.

            Qė gjatė viteve tė luftės ngjiti dhe shkallėt e karierės: skuadėr komandant e komandant toge dhe zv/komisar kompanie, ndėrsa pas ēlrimit, nė vitin 1946-komisar batalioni, nė 1947 komisar nė marinėn luftarake, nė 1949 nė degėn politike tė mbrojtjes bregdetare. Por Pashua kishte etje pėr studime. Ndaj kėrkoi dhe shkoi pėr studime nė Moskė, ku, nė vitin 1952, mbaroi akademinė ushtarako-politike me rezultate tė larta.  Pas kėtij studimi punoi si instruktor nė Drejtorinė Politike tė ushtrisė. Mė vonė shef i degės politike dhe komisar nė repartin e raketave. Njėherazi iu vu studimeve nė degėn histori gjeografi nė Universitetin e Tiranės. Ndėrsa nė vitin 1969 mbaroi studimet pasuniversitare pėr filozofi.

            Tėrė jetėn luftoi e punoi me devocion. Nė luftė u shqua si trim, nė paqe si  punėtor i palodhur nė ushtri, nė tė gjitha detyrat qe iu besuan. Kėshtu deri sa doli nė pension nė 1975. E, megjithatė, nuk e ndėrpreu veprimtarinė e tij shoqėrore nė lagjen ku banoi, kėtu nė Tiranė. Nė kėto vitet e fundit, mė shumė shkon e banon nė vendlindjen e tij, nė Fterrė, ku merr pjesė aktive nė biseda shoqėrore e miqėsore. Madje, me krahėt e tij ka ngritur dhe njė baēe tė bukur. Kėnaqet me frutat e perimet qė dalin nga duart e tij. I jep shėndet klima e Fterrės dhe e freskon ujėt e Ixorit. Gėzim te veēante i japin Pashos dhe Uzeimesė tre fėmijtė e tyre, dy djemte, Pajtimi si teknik i zoti, dhe Sokoli si oficer marine, bashkė me Mimozėn, vajzėn e tyre te vetme.

 

                                                                            Dilaver SHKURTI

Nr. 40 – gusht 2004

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA