FTERIOTET

Edlira Zani

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

EDLIRĖ - NĖ GEN, EDLIRĖ -NĖ PUNĖ

         Pasi i ramė ziles, derėn na e hapi Edlira. Na befasoi me mirėsjelljen dhe me punėn e saj. Atje, nė katin e dytė tė pallatit nr.2 nė rrugėn e "Barrikadave", mbi kafe "Europa" ap.5, kjo vajzė kishte ngritur qė para tre vjetėsh Shkollėn private tė Modės, e cila ėshtė  e para dhe, deri sot, e vetmja nė Shqipėri.

            Nė Greqi shkoi siē shkuan shumė e shumė emigrantė. Por Edlira, sė pari, iu vu punės pėr tė mėsuar mirė gjuhėn greke, me tė lexuar e me tė shkruar. Dhe pastaj u fut me dėshirėn e plotė pėr tė studjuar nė Institutin e Modės nė Athinė, ku studjoi 2 vjet. Nė fund tė studimeve u cilėsua "Star" i shkollės, duke dalė e para ndėr tė parat. Drejtoria e Institutit i propozoi qė Edlira tė ngrinte njė filial nė Shqipėri. Dhe Edlira e priti me gėzim. Nuk ndenji nė Vlorė, por erdhi nė Tiranė, ku ia nisi punės me pėrpjekje e me vullnet tė fortė. Dhe ia arriti qėllimit. E ndėrtoi njė shkollė tė tillė 2-vjeēare, si motrat e saj nė 40 vende tė Botės, deri nė Angli e Amerikė. Dhe ka nxjerrė brezin e parė nė dy vitet e para. Tani ka brezin e dytė. Ka kėrkesa ndaj vetes. Shqiptarkat, na thotė Edlira, kanė fantazi.

- Po ti, e pyet si pak me habi Muzaferi ynė, si arrite qė tė hapėsh kėtė institut 2-vjeēar tė Modės?

- Geni i Fterrės e vullneti im, mė sollėn kėtu ku mė gjetėt ju fteriotėt e mi, na pėrgjigjet. Mbaj mend, vazhdon bisedėn Edlira, kur isha fėmijė, merrja nėpėr duar librat e Babė Neimit nė Fterrė. E pėlqeja mėsuesinė. Edhe Gjyshi, edhe Babi mėsues qenė. Tani unė jam e kėnaqur, qė jo vetėm ngrita kėtė shkollė, por arrita tė bėhem edhe mėsuese pėr modėn nė Tiranė, duke punuar me sedėr e kėmėngulje. Ju mė gėzuat qė erdhėt, se edhe Mamaja, Lavdia, mė ka thėnė gjithmonė: lidhu me fteriotėt, se i ke dhe tė tutė, por i ke dhe tė mirė. Jam e malluar pėr Fterrėn.

- E njohim shpirtin e Lavdies, i thamė ne, Hėna Shehu dhe Lavdie Zani u bėnė si dy bija tė mira tė Fterrės.

- Ashtu ėshtė, miratoi rrjedhshėm me zėrin e saj tė ėmbėl e fytyrėn tė qeshur.

Na gėzoi puna e saj. E theksojmė, ėshtė i vetmi Institut Mode nė Shqipėri. Kėtė e ka ngritur bija nga Fterra jonė, vajza e Lavdijes dhe Ēerēiz Zanit. Patėm dėshirė tė pinim edhe njė kafe mė tė, por ajo ishte nė orėn e mėsimit dhe kohėn e kishte shumė tė kursyer. U mėsonte vajzave tė bėhen prerėse, qepėse, modeliste e stiliste. Dhe e bėnte kėtė nė saj mendjes sė saj krijuese e tė shpirtit tė saj identik me emrin e vet, Edlira.

Na befasoi me kulturėn e saj pėr modėn qė nga koha e Krishtit e deri nė modėn e vitit 2000, madje deri pėr veshjen e njerėzimit. Megjithėse nė Shqipėri ka shumė defiēite pėr modėn, Edlra ėshtė e vendosur tė bėjė diēka. Ishte e vendosur tė studjonte dhe gjėrat mė tė bukura tė veshjes shqiptare. Pėrpiqet tė njohė dhe modėn e Evropės. Ka bėrė dhe sfilat mode me studentet e saj nė ēdo fund viti. Ka bėrė edhe njė panair.

Ne e pėrgėzuam pėr kėtė vepėr tė bukur qė ka bėrė. I lumtė mendja!

                                                                                        Guro ZENELI

Nr.23 – dhjetor, 2000

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA