FTERIOTET

Muho Zhupa

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

DY FJALĖ,.. PĖR MUHO ZHUPĖN

    Nė Luftėn Antifashiste Nacionalēlirimtare kundėr okupatorėve qė kishin zaptuar vendin, pėrveē tėrė popullit tė Fterrės tonė, morėn pjesė nė repartet partizane 45 tė rinj dhe tė reja. Ndėrmjet tyre, nė prill 1944, rrėmbeu pushkėn dhe doli maleve pėr liri dhe bashkėfshatari ynė Muho Zhupa. Ai u radhit nė Brigatėn e 8-tė Sulmuese, nė batalionin e tretė, bashkė me Mezanin, Nevzatin, Fuatin, Lavdoshin, Sefton, Nazmiun e Naxhiun.

            Muhua kishte lindur nė Fterrė nė vitin 1925, babai i tij ishte Fejzo Zhupa dhe nėna Kadrie Shkurti, e cila vdiq shpejt dhe Muhua u rrit pa nėnė. Megjithėse ishte vetėm 18 vjeē, tregoi trimėri tė rrallė nė pėrpjekje me armiqtė. Nė luftimet e para tė batalionit tė tij nė Sopik tė Pogonit, u tregua shumė i shkathėt si sulmues dhe shpartalloi shume armiq. Pėr trimėrinė qė tregoi nė kėtė luftim, u lavdėrua para batalionit partizan.

            Komanda e ngarkoi,  bashkė me Mezan Shkurtin dhe partizanė tė tjerė nga terreni, tė ēonin nė spitalin partizan nė Navaricė tė Delvinės, skuadėrkomandantin e tyre qė ishte plagosur rėndė. I plagosuri, nė momentin e fundit, siguroi edhe njė palė kėpucė tė reja, tė cilat nuk i kishte veshur asnjėherė. Kishte edhe njė mushama qė ja kishte dhėnė edhe mė parė Muhos, e tani ja fali vetė.

            Por lufta partizane kishte dhe ca ligje tė rrepta, shpesh herė shumė tė rėnda. Komanda partizane, kur mori vesh rastin nė fjalė, e konsideroi qėndrimn jo tė rregullt tė Muhos. Megjithėse Muhua e pranoi gabimin dhe shpjegoi, se si kishte ndodhur e vėrteta, mori pėrsipėr fajin. Duke qėnė jetim nga nėna, kishte edhe ndonje boshllėk, sidomos nxitohej kur merrte vendime,  pa e menduar mirė pasojėn.

            Nė atė kohė lufte e nė atė moment, kjo i kostoi shtrenjtė, pavarėsisht se gabimi, nuk ishte faj pėr t’u ndėshkuar me dėnim kapital. Por lufta ka dhe viktima tė tilla. Edhe Muhua ishte njė nga kėta. 

Duke analizuar jetėn dhe veprimtarinė e Muhos, mendojmė qė Muhua ishte njė nga djemtė partizanė tė Fterrės, qė fati e pėrfshiu nė viktimat e luftės, siē ka ndodhur edhe me raste tė tjera.

                                                                          Dilaver SHKURTI

                                                                                           Veteran

Nr.32 – shkurt, 2003

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA