FTERIOTET

Isuf Haxhiu

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

ISUF HAXHIU - JURIST I SHQUAR

            Lindi nė Fterrė nė vitin 1923. Prindėrit i vdiqėn njėri pas tjetrit . Isufi, bashkė me vėllanė e tij Esatin, mbetėn jetimė. Nėna e mirė fteriote, tezja e tyre Hazimeja, martuar nė Rukaj , i mori nė shtėpinė e saj dhe i rriti me shumė mundim. Isufi mbaroi klasat e shkollės sė Fterrės. Por fati i keq i ndoqi pas varfanjakėt. Burri i tezes, mullixhi nė Fterrė, vdiq duke lėnė nė pikė tė hallit Hazimenė, qė kishte pėr tė rritur edhe dy fėmijė tė saj.

            Me ndihmėn e Sinan Rukos, Isufi u fut shėrbėtor te njė plakė e mirė gjirokastrite, e cila duke parė sjelljen e mirė tė Isufit e bėri si djalin e saj dhe e dėrgoi nė shkollė, ku mbaroi filloren dhe tė mesmen. Nė vitin 1945, plaka me gjithė “djalin” e saj Isufin, erdhėn nė Tiranė.

            Nė vitin 1946 Isufi shkoi pėr studime nė drejtėsi nė Universitetin e Odesės (BS), ku mbaroi me nota tė shkėlqyera. Nė vitin 1952 u emėrua jurist nė Arbitrazhin e Lartė dhe nė vitin 1956 nė Gjykatėn e Tiranės, ku punoi nė mėnyrė shembėllore deri sa vdiq nė vitin 1971 nė moshėn 48 vjeēare duke lėnė nė pikėllim gruan e tij Lirinė dhe djalin e vogėl  4-vjeēar Arjanin, i cili, nė shembėllin e tė jatit, ka mbaruar fakultetin ekonomik,e  eshte i martuar e me dy fėmijė dhe punon nė Ministrinė e Rendit.

            Shembėll i mirė u bė Isufi kudo ku mėsoi e punoi, shokėt dhe miqtė e tij, si dhe gjithė bashkėfshatarėt, nuk do ta harrojnė njeriun e nderuar, intelektualin e shquar dhe birin e denjė tė Fterrės, - Isufin, nė kėtė 28 vjetor tė vdekjes sė tij.

                                                                                    Lame HAXHIU

                                                                                     Dilaver SHKURTI

Nr.14 – qershor, 1900

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA