FTERIOTET

Sulejman Mato

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

NGA AMERIKA BESHIRI SHKRUAN...

1.

Kam pasur gjithmonė dėshire pėr te shkruar diēka ne ketė gazete kaq te dashur dhe te mirėpritur nga te gjithė fteriotėt kudo ku janė. E kam lexuar dhe e lexoj ē’do numėr te saj se mė pėlqejnė artikujt qe shkruhet ne tė, se mė kujtojnė vendet ku kėmba jone shkeli pėr here te pare, me pėlqejnė poezitė e bejtet e Isuf Avrecit, te Tenos, te Serverit, te Feksorit, pėrshėndetjet qė shkėmbejnė aq bukur fteriotėt me njeri tjetrin,  nė raste te festave dhe ditėlindjeve, etj.

Megjithėse kam disa muaj kėtu nė Amerike dhe kam pare plote mrekulli, kam vizituar qytete te vjetra si Detroit e Philadelphia, kam kaluar neper qytete si Ohaio, Pennsylvania dhe Neė Jersey dhe jam mrekulluar me bukuritė e bregdetit te Atlantik City, por si Fterra jone nuk ka me te dashur vend. Kuptimi ėshtė I vėrtet. Me shume se kudo, veēanėrisht nė kėtė moshe e duam dhe me shume.

Urojmė dhe urojmė qė tė mblidhemi prape e te ēmallemi me njerėzit me ujėt e Ngurrėzės e tė Ixorit, tė ēmallemi me kėngėt e bukura te fteriotėve qė janė te kėnduara aq bukur nga grupi

polifonik “Fterra nė kėngė”, te cilėt i pėrshėndes me respekt.

Pėrshėndes organizatorėt e takimin pėr Xha Nailin dhe uroj qė njė ditė H/Centrali  I Fterrės tė ndriēojė pėrsėri ato vatra bujare. Gėzohem qė Fterra ka njerėz plot talent e iniciative pėr te bėrė punė ne shėrbim te saj.

            2.

            Sulua (Mėnua) ynė u lind ne javėn e pare te Marsit ’41 ne te njėjtin krevat prej rrasash qe I kishte ujdisur aq bukur babazot Ismaili ne shtėpinė tone, ne te dyja anėt e odes pranė penxhereve. Njė jave me vone kam lindur dhe unė. Ne vegjėli e thėrrisnim Mėno. Edhe Xha Halili e Halle Vahidea, dhe gjyshja jone kėshtu e thėrriste. Ndofta ai ishte me I ėmbėl emri se vinte nga fjala mėno-mėne, qe ne fteriotėt nuk I ndaheshim nė Qershor kur vinim nė Fterrė me pushime. Hanim pėr vete, mblidhnim pėr pleqtė. Mėngjeseve shkonim nė Ēerrica, Langadhė e gjetke. Zakonisht ne shoqėrinė e Hamletit, Sheriut e te tjerė. Me Mėnon nė klasė zinim vendet e para. Xha Neimi, mėsuesi ynė I nderuar dhe I shume brezave ne Fterrė, na donte. Nga ai e kemi shkrimin aq te bukur. Sulua shkollėn fillore dhe 7 vjeēare e mbaroi me sukses ne Gjirokastėr, ku Xha Halili shėrbente si ushtarak. Shkollėn e mesme e kreu ne teknikum e ndėrtimit Tirane, me rezultate te larta. Ndofta ka qene edhe kjo njė prirje e fjetur, njė prerje e Sulos, te cilin tani ne moshėn e pensionit, po e pėrdor si menaxher me njė shoqėri te njohur ndėrtimi ne Tirane. Pushimet e rinise tone te hershme ishin edhe  pikė nisja e disa nga veprimtaritė tona aq te bukura  e vėllazėrore ku merrnin pjese jo pak fteriotė. Ne bibliotekėn e Jakupit ne lexonim libra te shkrimtareve tė vjetėr. Qe ne moshėn e rinise veprimtaritė e grupit tone me Sulon, me Sherin, me Hamletin dhe Beharin, me Bajraktarin e Lek Xhamėn, improvizonim teatrin veror nė  arrėn mbi Kurupaj, tekstet, sigurisht I shkruante Sheri dhe Sulo. Vinim kolektivisht nė Borsh pėr ndeshje futbolli dhe plazh. Gati ēdo dite shkonim nė pusin e Taros dhe ne Kika ku luanim me top. Janė veprimtari qe nuk mund te harrohen. Sulua mbasi mbaroi teknikumin e ndėrtimit vazhdoi universitetin pėr gjuhe dhe letėrsi. Atje fillon veprimtaria sė ti si poet e shkrimtar. Shkruan poezi e tregime ne gazetat e kohės “Rinia”, “Ylli”, e nė revistėn “Nėntori”. Nė lirikat e tij, ndjehet era e vendlindjes, Fterrės sonė.   

            Kėto I shtjelloi edhe ne Berat, ku punoi dhe jetoi disa vjet. Edhe ne Tirane ku dha mėsim ne shkollėn e mesme, ku kishte qenė nxėnės. U bė anėtar I lidhjes se shkrimtare dhe artistėve tė Shqipėrisė. Punoi me sukses si redaktor. Edhe ne T.O.B. punoi si libretist. Krijimtaria e tij zgjerohet. Ka botuar mbi tete (8) libra me poezi dhe tregime. Ka shkruar dhe drama dhe komedi. Libri tije I fundit ėshtė botuar ne muajin dhjetore, ku shkruan pėr punėn, pėr nenat qe mblidhnin lėpjeta, pėr shtėpinė atje ne brinje, pėr rrugicat a fėmijėve. Ai shkruan edhe pėr fteriotė tė nderuar

Sulua ėshtė poeti e shkrimtari ynė fteriot.

                                                                 Beshir BEZHANI

Detriot, shkurt 2006

 

Nr.49 – prill 2006

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA