FTERIOTET

Bilal Dusha

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

BILAL DUSHA –

NJERI KURAJOZ DHE OPTIMIST

            Ėshtė njerėzore dhe nė nderin e tė gjallėve, qė, sado vite tė kalojnė, t’i kujtojmė me respekt ata qė kanė jetuar midis nesh e tashmė janė ndarė pėrjetėsisht, ndonse vetėm fizikisht. Veēmas ne fteriotėt dallohemi pėr trashėgiminė e pasur tė njė tradite tė prekshme edhe nė kėtė drejtim. Nė kėsi rastesh kujtimet na vijnė varg dhe emocionet na pushtojnė zemrat. Aq mė tepėr pėr Bilalin, tek i cili vitet e luftės dhe koha e gjatė qė kaloi nė detyrėn e rėndė tė kuadrit ushtarak kalitėn cilėsi e vyrtyte tė tilla morale, qė e bėnė tė nderuar e tė respektuar figurėn e tij dhe kujtimet pėr tė.

Bilal Dusha u lind nė Fterrė nė vitin 1926, nė njė familje me tradita atdhetare e luftarake. Ndaj dhe ai, si shumė djelmosha tė tjerė fteriotė, pasi pėrfundoi klasėn e pestė tė fillores ėndėrronte pėr tė vazhduar shkollėn mė  lart. Por situata e luftės qė pllakosi nė fillim tė viteve ’40, bėri qė ta kthente vėshtrimin nga jehona e saj. I mėkėmbur dhe edukuar nė mjedisin patriotik tė familjes e tė fshatit, vėllai i radhės, pas Hiqmetit, Bilali, megjithėse ende i parritur, u lidh shpirtėrisht e u aktivizua nė luftėn pėr ēlirim, qysh me fillimet e saj nė Fterrė. Veprimtaria e tij politik e luftarake nisi me pjesėmarrje nė aksionet e Ēetės “Fuat Mato” dhe me shumfishimin dhe shpėrndarjen e thirrjeve dhe komunikatave tė PKSH, anėtar i sė cilės tashmė ishte bėrė. Pėr aktivitetin e tij antifashist nė dhjetor 1943 u arrestua dhe u burgos nė Delvinė, nga ku nė shkurt 1944 u arratis, falė zgjuarsisė dhe shkathtėsisė sė tij.

            Paskėtaj,Bilali, qė i kish hyrė me vendosimėri e pėrkushtim rrugės sė luftės ēlirimtare, u rreshtua nė radhėt e reparteve partizane: nė batalionin e Rinisė sė Qarkut, nė Grupin e Parė dhe mė pas nė Brigatėn e 16-tė Sulmuese. Kudo u dallua pėr guxim e trimėri, pėr qėndrueshmėri e vetmohim, aq sa nė Rrėzomė edhe u plagos rėndė. Nga spitali partizan, nė prag tė Operacionit tė Qershorit 1944, iku ende i pashėruar pėr t’u gjendur pėrkrah shokėve nė vijėn e parė tė luftės. Pėr merita dhe aftėsitė e tij, Bilalit iu besuan detyra e pėrgjegjėsi nė sektorin politik aq sa, nė gusht 1944, u nderua duke u zgjedhur delegat nė Kongresin e I tė Rinisė Antifashiste Shqiptare nė Helmės.

            Edhe pas ēlirimit tė vendit, deri sa u nda nga jeta, Bilali vijoi tė punojė dhe tė dallohet nė radhėt e Ushtrisė Popullore si kuadėr politik duke kryer detyra tė rėndėsishme dhe gjithėnjė nė ngjitje: komisar batalioni, regjimenti e brigate.

            Edhe pse kalojnė vite figura e Bilal Dushės, do tė mbetet ashtu siē e skaliti dinamika e jetės: atėror dhe i kujdesshėm nė familje; serioz e i pėrkushtuar nė detyrė; korekt e me humor nė shoqėri, kurajoz e optimist nė jetė.

                                                          Bajram SADIKAJ

Nr.15  - gusht, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA