FTERIOTET

Fejzi Hizmo

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

FEJZI HIZMO

Plagė e rėndė iu shfaq djalit dhe birit tė Hizme, mjekut me emėr Fejzi Hizmos. Iu bėnė tė gjitha pėrpjekjet. Por ja qė dhe mjeku, qė shėron tė tjerėt, vjen njė moment e nuk shėron dot veten. Nėnat tona thoshin: kėto janė punėt e Zotit. Ndaj dhe ngushėlloheshin me idenė, se "Zoti ma dha e Zoti ma mori"

Por dhimbja bėhet mė e madhe kur njeriu ndėrron jetė para kohe, nė moshė tė re, kur nuk arrin dot tė plaket e tė shkojė nė botėn e pėrjetėshmė nė moshėn e thellė tė tij. Ndaj vdekjet e reja nė moshė, kanė pikėllim pėr tė gjallėt. Ndaj dhe nė Hizmaj shkaktoi pikėllim vdekja e djalit tė Halilit dhe Hesmasė. Kjo vdekje prishi jetėn e Vjollcės, gruas sė tij dhe helmoi fėmijtė. Nxiu shpirtin e Halilit dhe Hesmasė. I bėri plagė zemrėn motrės, Dolorės, qė jeton nė Austri, dhe vėlliat, Isait, qė ėshtė nė Kanada. Preku tėrė tė afėrmit, preku dhe kolegėt e Institutit, ku punoi pėr vite me radhė, dhe shoqėrinė e miqėsinė e tij, dhe fterjotėt tanė.

Dhe kjo sepse Fejziu ishte njė nga djemtė e shquar tė Hizme e midis fterjotėve, ishte njė nga mjekėt e zotė e tė mirė midis mjekėve nė Tiranė. Pėr tė tillė e ēmonin dhe pacientėt e tij, gjithė ata, pėr tė cilėt doktor Fejziu ishte i papėrtuar, qė ose t'i shėronte kur mund tė shėroheshin, ose t'i lehtesontė kur mund tė lehtesoheshin, tė paktėn shpirtėrisht.

Doktor Fejziu ishte nga ata qė shėronte dhe duke dhėnė kurėn e nevojshme, por dhe duke thėnė edhe fjalėn e ėmbėl e kurajoze. Ndaj dhe nė varrimin e tij e nderuan dhe shumė e shumė tė njohur e dashamirės, qė ndofta dhe shtėpinė nuk ia dinin ku e kishte. Njėherazi, me punėn e tij profesioanle dhe me virtytet e tij qytetare, Fejziu arriti tė krijojė dhe tė formojė figurėn e personalitetin etij. Niveli i tij studjues obligoi Fakultetin e Mjekėsisė qė tė propozojė t'i jepet titulli i lartė, Profesor.

Jeta e puna e bėri Fejziun qė tė mbetet si simbol pėr tė gjithė ata qė e njohėn. Ndėrsa pėr fterjotėt tė mbetet nė kujtesėn e tė gjithėve si njė nga bijtė e shquar nė Hizmaj e nė Fterrė, duke lėnė emėr tė mirė pėr shumė e shumė kohė pėr tė gjallėt.

Nderim pėr Fejziun e tė gjithėve, si njė shėmbull pėr tė gjithė sa e njohėn e punuan me tė.

                                                                   Dilaver SHKURTI

 

Ē’tė tė them Fejzi, o djalė, !

                       

Ē’tė tė them Fejzi, o djalė,

Na bėrė gjith’atė plagė,

Plum’i  madh na ka marrė,

Qė ditėn, qė jemi ndarė,

Kur tė muluam nė Sharrė,

Ikėm,... e atje tė lamė,

Ne na le, nė pleqėri,

Le grua, me fėmi,...

 

O djalė,... o melaqe,..

E le Vjollcėnė,.. tė re,

Djemtė pėr ditė, tė qajnė,

Kanė nevojė pėr Babanė,

Tė vegjėl, nė shkollė janė,

S’kanė Baba, t’u rrijė pranė.

 

Ē’tė tė them, Fejzi, o djalė !

Le,... dhe motėr e vėllanė,

Qė tė dy, shumė larg vanė,

Kanada... dhe  Austri,...

Rrinė,... me lotė nė sy,

Se s’kanė vėllanė, Fejzi...

 

O Fejzi,.. o... melaqe ,

Bėrė dhe shkencė tė re,

Profesor i asocuar,

Por,... nuk ike i gėzuar,

Dhe Hizmajt i le,..helmuar,...

 

Nr.47-dhjetor 2005

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA