FTERIOTET

Vahit Malo
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

PĖR VAIT MALON  NGA FTERRA

-         Sipas bisedės me Servet Dautin –

            Vendlindja ėshtė prehri mė i ngrohėt i jetės. Nė vendlindje njeriu pagėzohet me ėndėrrat pėr tė ardhmen. Fshatrat shqiptar sidomos ato malore kane karakteristikat e tyre tė veēanta. Fshatrat e Labėrisė, njerėzit e tyre, janė artistė, kėngėtarė, humoristė nga natyra, por edhe shumė mikpritės dhe humanė. Fshati Fterrė historikisht bėn pjesė nė Kurveleshin e Poshtėm. Qafa e Kalasė nė lindje dhe Qafa e Dėrrasės nė perėndim janė dy porta natyrore me histori tė lavdishme, nėpėrmjet tė cilave hyn nė Fterrė nga Borshi dhe nga Kuēi. Nga verilindja tė rri mbi kokė Qafa e Rrėmullės, njė toponim interesant. Nėpėrmjet kėsaj qafe del nė Galisht-Tatzat, mė tej nė zonėn e Rrėzomės, deri nė  Delvinė. Nė Galisht, disa fteriotė kanė pasur hauret, sepse rrinin me bagėti.

            Galishti ka ujė tė bollshėm dhe toka shumė pjellore. Por ēuditėrisht nuk qėndron asnjė pėr shkak tė klimės dhe pozicionit gjeografik dhe minimumit te oreve me diell. Mirėpo tokat atje vazhdojnė tė shfrytėzohen, gjysma nga tatzatasit dhe gjysma nga fteriotėt. Serveti banon nė Tiranė, ka qėnė oficer nė armėn e ndėrlidhjes, por dashurinė pėr vendlindjen e ka nostalgji tė vazhdueshme.

Vete nga vete fjala dhe nuk mund tė rrijė pa kujtuar Vait Malon, xha Vaitin fjalėpakė, por me zemėr tė bardhė. Xha Vaiti ishte mjeshtėr i fyellit qė nė labėri i thonė dhe Culė. Por xha Vaiti ishte dhe mjeshtėr i pėrsosur i valles labēe , sa e vėshtirė qė ta heqėsh siē duhet hequr aq edhe madhėshtore e solemne, bashkė me Braho Shkurtin e Taro Gjonin me shokė. Dhe e hiqnin vallen “ si sorkadh mė thua”, siē i thonė labėrit.

            Po le tė kthehėmi te Cula e xha Vaitit. Isha nė shkollėn e bashkuar, tregon Serveti. Vija nė fshat me pushime dhe shkoja nė shtėpi tė xha Vaitit, sepse e ėma e tij, bullė Hazua, ishte nga fisi ynė, njė grua me namuz, e zonja, sedėrqare dhe zakonlleshė si burrat.

            Xha Vaiti ishte i sėmurė, por megjithatė ai fillonte t’i binte fyellit. Si zakonisht fyelltarėt para se tė fillojnė, kalojnė ēaste turbullimi dhe pasi e vėnė nė cepin e majtė apo tė djathtė tė buzės, ia nisin vajtimit tė jetės, tė halleve e derteve, fatit tė keq apo tė mirė, gėzimeve dhe hidhėrimeve tė jetės, fukarallėkut. Ai kishte njė vend tė posaēėm, tek porta e jashtme, tek qemeri i portės.

Fyell si i Vaitit rrallė se mund tė gjendet. Cula e verdhė e tij ėshtė me nam. Tingujt nostalgjikė, drithėrues, pėrvėlojnė, trazojnė, turbullojnė  dallgėt e shpirtit. Mbasi shfryu me duf xha Vaiti e hoqi culėn nga buzėt dhe e vuri nė prehėr duke thėnė me psherėtime: “Ma hoqe murzinė dhe dhėmbjen, mor djalė, paē uratėn. Edhe kaq ta bėra qejfin, po jam i sėmurė". Cula pėr baritorėt, pėr vėshtirėsitė e tyre dimėr e verė, ishte gazi, jeta dhe zbutja e fukarallėkut. Dhe tek i binte xha Vaiti, tregon Serveti, mendja ime fluturonte nga tingujt e culės sė verdhė, nė Ēerrica ku shkonim pėr mėllėnja, nė Ngurrėz, nė Langadhė, nė Hundė tė Drėrit a nė malin e Lucės, nė Gurrė, nė qafėn e Rrėmullės, nė qafė tė Arrės, nė Kretė tė Galishtit, tek Vidhi i famshėm ku bėnim piknik me bashkėfshatarėt, por edhe me djalin e xha Vaitit, Zaēen. Cula atje ku ėshtė, duket sikur bie, sikur i ėshtė lutur tė zotit, t’i lėrė peshqesh e amanet buzėt dhe frymėn. Prandaj Haskua nuk e jep. Mė dhanė katėr desh pėr tė e s’e dhashė, thotė Haskua. Amaneti i babait nuk jepet kollaj, ėshtė i ngjitur pėr shpirti.

                                                 

                                                                                      Ideal SERJANI

Nr.21 – gusht, 2000

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA