FTERIOTET

Bahri Shkurti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

DOKTOR BAHRIU

 

            Ka njė jetė tė tėrė qė punon e jeton me ndee respekt. Dhe kjo nuk ėshtė e lehtė.

            Ka punuar gati gjithė jėtėn si ndihmėsmjek. Ka punuar dhe si drejtor spitali rural. E kujtojnė me nder nė zona tė ndryshme nė rethin e Vlorės e tė Sarandės. Nė Himarė punoi pėr disa vjet. Ishin vitet pesėdhjetė, para gati njė gjysėm shekulli. E mėsoi mirė dhe gjuhėn dhe kėngėn himarjote, tė cilėn e kėndon edhe tani sa herė i jepet rasti. I gatshėm dhe me gjithė shpirt pėr t’i shėrbyer Njeriut. Njeriut i ka shėrbyer me pėrkushtim, ky Bahri Shkurti ynė. Dhe nė Vlorė, dhe nė Sarandė, dhe nė Kuē, dhe nė Borsh, por edhe nė Ēorraj e pėr tė tepėr nė Fterrė, gjakut e fisit tė tij.

            Ndjente kėnaqėsi sa herė qė u shėrbente veēanėrisht fėmijve dhe tė moshuarve. Ėshtė shquar Bahriu pėr kujdesin e plotė ndaj Nėnave. Kur i lutej ndonjė djalė pėr tė vizituar Nėnėn e tij, Bahriu linte ēdo punė dhe me ēam\ntėn nė dorė, me stetoskopin e tij, me njė dorė ilaēesh tė tjera merrte rrugėn pėr tek pacienti,

            Por kur ndonjė i ri thoshte: hajde tė shikosh pak Plakėn e Plakun, atėhere Bahriu mėrzitesh. Dhe njė vrejtje nuk e linte pa bėrė.

- Mos i thuaj Plakė! Ajo ėshtė Nėna jote! Edhe unė i them Nėnė. Edhe Babit nuk i thuhet Plaku! Tė tjerėt edhe mund t’i thonė, po ti e ke Nėnė, e ke Baba. Unė jam burrė me fėmijė tė rritur dhe Babait tim i them: Baba Axhemi nė ēdo rast. Se kur i thua ashtu siē i the ti, njeriu dhe mėrzitet. Sigurisht Nėna e Babi nuk mėrziten kurrė nga fėmijėt e vet, por sidoqoftė nuk i vjen mirė nė shpirt. Nėna ėshtė nėnė dhe Babai ėshtė baba. Pėr Nėnėn dhe Babanė nuk ka moshė, kėshillonte Bahriu ynė, doktori i fshatit tonė.

            Tėrė jetėn i gatshėm, tėrė jetėn i papėrtuar, tėrė jetėn nuk tha qė mė lodhi puna. Shkonte nė ēdo derė qė e thėrrisnin. Por edhe kur nuk e thėrrisnin, Bahriu kishte bėrė zakon qė kthehej, veēanėrisht tek ato tė moshuarat dhe i pyeste se si e ndjenin veten. Ato nėnat e moēme kėnaqeshin. Dhe uratė i jepnin Bahriut. Se Nėnat tona zemėr tė mirė kanė.

            Nėnat tona nė Fterrė e thėrrasin: Doktor Bahriu dhe e kėrkonin mė shumė se sa njė doktor me shkolla shumė. Se Bahriu kishte dhe ilaēin, por edhe fjalėn e mirė, dhe kujdesin e mirė pėr tė gjithė. Edha tani nė tė 70-tat pėrsėri nuk e harron zakonin e vjetėr.

            Faleminderit Bahri!

                                                                                                                        Guro ZENELI

Nr.1 – maj, 1997

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA