FTERIOTET

Teodor Keko
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

NJE DHNDRR NDRROI JET,

NJ  NJERI I DITUR, "FLUTUROI" N QIELL

 

- N vend t nj interviste q mbeti pa br –

 

Duke ngushelluar me dhembje, Xhulin  tend, Dori, ajo me tha, se ne xhepin tend gjeti kartviziten time. Ne ishim miq dhe ruajtem miqesine ne do kohe. Por emocioni me kapi me shume, edhe se mosha jote 44 vjeare, me ngacmoi plagen e humbjes dhe te vellait tim, po 44 vjear, para disa vjetesh; edhe se ne bllokun tim, mbeti numuri i celularit tend; edhe se nje merak qe s'e tret shpirti, me ngeli mua pa e plotesuar. Ti shprehe deshiren te beje nje interviste ne gazeten "Fterra jone". Dhe gazeta e mirepriti. Mirpo, askujt nuk ia thoshte shpirti qe do t t ndodhte gjma. Amaneti mbeti mbi mua. Mirpo, une pa ty, nuk e realizoj dot, se ti ike, "fluturove" si dhenderr qiellor, duke shkuar i buzeqeshur, midis trendafilave ne paradis, tek prehet

ne vite shpirti i Endrit, Babait tend, se ti ishje "bm, o bab, t t ngjaj".

 

*        *        *

            Ne Fterren tone ka nje menuri qe thote: "Dhenderri i mire, behet djale i pare i shtepise". Dhe, jo vetem per Dilverin e Dallandyshen, por edhe per ne fterjote e tjere qe te njihnim, ti u bere tamam i tille. Ndaj jeta jote e prere ne mes, ne moshe te re, na tronditi ne shpirt, se, ti Dori, ishje jo vetem djali shembellor i Xhanos, e vella-xhani i Ilirit, por u bere dhe si djale i shtepise, ku ishje dhenderr. E…, ne kete kuptim, ishe dhe bir i muar per Fterren tone. Se ishe i tille, ndaj le amanet dhe sponsorizimin e ketij numuri te Gazetes "Fterra jone", te cilen e lexoje me deshire. Faleminderit, shpirtit tend, aqe te paster, Dori!

Na trondite se jeta te vrau e te oi tek mortja, kur mijevjeari u be vetem 2 vje e kur dhe n qiellin tone ishin hapur portat e  demokracise, qe ti iu perkushtove qe ne fillimet e saj, kur shume e shume te tjere ishin ne letargji. Iu fute dhe politikes, por shpejt e pe, qe ajo nuk ishte per ty, se ti kenaqesi kishe krijimtarine dhe shenjtri – familjen dhe miqsin tende.

- Une, jam Ju,- pohoje shpesh me shpirt ne shoqerine tende te gjere. Por disa nga ata "Ju", nuk ishin as Dori e as ngjanin si Dori. Dhe kjo, shpesh, ty te brente. Se tek te tillet, ishte deformuar karakteri e morali, ndershmeria e qytetaria. Ndersa Dorit i pelqente urimi: shendet e nder!,  te tjetersuarit kerkonin vetem: sa me shume para e sa me shume prone, kur Dori la si prone te tij, vetem nje dhome e nje guzhine, te para viteve 1990.

Shpirtin tend une e kam ndjere, ketu e 20 vjet me pare, por e pashe dhe ne librin tend te fundit: "Hollesira fatale", qe e le si mesazh per shoqerine shqiptare, per te goditur te lign tek lakmitaret, qe enderrojne e luftojne per karrike, per para, me psikologjine qe shkruante dikur Hasan Zyko Kamberi:"kadiut t'i rrefesh parane,/ ters e vertit sherjane,/ per para, shet dhe t'an"( te atin)…,duke u perpjekur te largojne te miren, vlerat e jetes nga jeta normale. Ndofta ky realitet vrases, te vrau dhe ty Njeriun, Shkrimtarin e Familjarin. Dhe ne ngelem  pa Dorin tone. 

Se i doje dhe i moje te mirat e jetes, ndaj sulmove te ligat qe deformojne jeten. Ti duke pasqyruar te verteten, lave shpirtin tend, kur ca me : "e te tjera, e te tjera", e kane njollosur shpirtin e tyre. Ti u perpoqe  ta sheroje Njeriun me "ilain" e dashurise e te miqesise, kur ca te tjere e vrasin si pa te keq njerine. Ti flisje shqip, por, ata qe duhet te degjonin, nuk kishin vesh. Ndaj si duket "e keqja" te bloi shpirtin me metastazat e shtrira ne zemer te Njeriu-Dori e te Shkrimtar-Teodor Keko. Ti nuk mund ta afroje tek shpirti yt, ate qe e la te shkruar latini: "Homo, hominis-Lupus", ate qe Gtja i madh i Gjermanise  e artikulonte me shpoti: "vellezer-ujqer!", apo ate qe Konica thoshte se  e keqja e shqiptareve, jane vete shqiptaret, apo ate qe, disa te liq te ketij tranzicioni,  "Homo-hominis, lupus", duan ta transformojne ne "njeriu per njerine eshte shqiptar".

Ja, si duket, ne kete dynja jallane, "semundja e pa-udhe" te mori jeten, kur po shkoje per ta kuruar ne spitalin e Selanikut, dhe kur Nenes e gruas tende u the ne celular: Erdha mire. Ju dua shume!. E pasi e the lajmin se ishje "mire", dhe kur deshe te kenaqje me nje dreke te bukur mikun tend, Stiljanin, si mirenjohje per miqesine e tij, ne nje restorant te Selanikut, te ra koka mbi tavoline, me 20 gusht 2002, duke shqiptuar vetem fjalen: "Jam…", qe nuk u mor vesh me tej. Syte te ngelen ne syte e mikut Stiljan, si per t'i  lene amanetin: Ktheme ne Shqiperi !, duke iu lutur te jepte lajmin e kobshem  Xhulit, me dy djemte, 13 e 17 vjeare, ne Belgjike dhe Xhanos e vellait-Ilir dhe Vjeherrit-Dilaver me Dudushen ne Tirane, tere shoqerise e miqesie tende, tere kolegeve gazetare, shkrimtare e zyrtare. Ishte e vetmja here qe Xhuli yt nuk te shoqeroi ne Selanik, se ti e ndalove duke i thene se do te ktheheshe sa te beje rreze kobalt per te prere metastazat qe… donin t t hanin jeten…                              

*       *       *

Te gjithe u tronditem ne shpirt, se nuk donim qe te na ikte nje mendje-burri, nje zemer-njeriu, nje pene-shkrimtari, nje qytetar per se mbari, nje mik per te gjithe, nje njeri qe e donte miqesine, si donte veten. Ndaj, si dshmi e kesaj miqesie mbeti dhe fakti, qe Dori, edhe shpirtin e dha ne miqesine e tij, ne duart e ne syte e Stiljanit, si deshmitar i gjalle i miqesie se madhe, por me mendjen tek Xhanua e zemren tek Xhuli me dy femije e tu si yll.

Dori donte e monte  Nenen, se e ndjente qe Nena e do djalin me shume se veten. Ndaj kudo qe ishte i telefononte disa here ne dite: Jam mire, Nene. Te dua shume! Shume te deshi e shume e deshe, por ja q, dhe dashuria e Xhanos dhe Dorit, u thye ne mes.  Dhe tani Xhanon, e plagosur ne thelbin e zemres, as gjumi i nates s'do ta zr, me shpresen se shpirti i djalit do te vije shpesh ne preherin e Nenes, pavaresisht se shpirtin e engjellit nuk e shikon dot i gjalli.

 Dori donte dhe e monte gruan, Xhulin e tij, e cila tani ndjen nje mal me dhembje  ne zemren e saj, se ikja e Dorit i nxiu shpirtin e jetes dhe i preu krahun e zemres, tek i cili fuste krahun e saj.

 

*     *      *

Kur "rrallohen" njerezit e mire, ndjehet dhembje, por kur "rrallohen" krijuesit, shkrimtaret, njerezit me vlera per vendin, atehere dhembja eshte dhe per gjithe shoqerine. Ndaj, dhe Dori, nje dhembje te gjere shkaktoi, dhe si nje dhenderr i  Fterres  sone, dhe si nje bir i Shqiperise. Tani nuk e kemi me Dorin, por Ai la pas nje krijimtari  te muar,  nje shpirt t paster, nje miqesi te gjere, nje emer te mire, qe e kane zili te gjallet; la emrin, DORI.  

                                                                                       Guro  ZENELI

Nr. 30 – shtator, 2002

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA