FTERIOTET

Belul Brinja

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

GJURMĖ JETE  TĖ BELUL BRINJĖS

Ishin kohė tė vėshira. Ishte fundi i shekullit tė 19-tė, viti 1898, kur Shqipėria vazhdonte tė ishte nėn sundimin e Perandorisė sė Turqisė, kur edhe tek fterjotėt, si tek shumė shqiptarė, kishte filluar tė zgjohej ndjenja e shqiptarisė.

 Pikėrisht nė kėto kushte, Havaja dhe Rustem Brinja lindėn  djalin e tyre, qė i vunė emrim: Belul. Ishin kushte tė varfėra ekonomike. Se mos vetėm kėta. E varfėr ishte e tėrė Fterra jonė. Me vėshtirėsi dhe halle u rrit dhe djali i Rustemit, duke u marrė me punėt nė fshat pėr tė mbajtur jetėn. U martua nė moshe te re, ashtu siē ishte zakoni i kohės. Me vajzėn, me te cilėn u martua, Hamo Shkurten, ndėrtuan familjen e tyre. Por nevoja pėr tė jetuar mė mirė, e nxiti tė kėrkojė punė nė shtet. Dhe, me t’u krijuar Shteti i Zogut, shkoi dhe u fut nė armėn e xhandarmėrisė, megjithėse kishte qėnė fanolist. Herė punoi nė krahinėn e Kurveleshit, herė nė Gjirokastėr e here ne Fier. Kėshtu deri nė vitin 1939. Pastaj kaloi nė radhėt e karabinierisė, nė Fier dhe Ballsh. Nė krahinėn e Ballshit u lidh me krerė tė Lėvizjes Antifashiste Nacionalēlirimtare. Informacionet e karabinier Belulit ishin tė rėndėsishėm pėr luftėn. Me porosinė e krerėve tė Luftės, nga mezi i viti 1943, dezertoi nga radhėt e karabinierisė pėr t’u kthyer nė vendlindjen e tij, Fterrė. Dhe kėtu u lidh menjeherė me Lėvizjen, duke u inkuadruar nė radhėt e batalionit territorial tė Kurveleshit. Eshtė e pėrmėndur pjesėmarrja e tij nė luftėn e Selenicės. Bashkėpunoi me Lėvizjen pėr njė Shqipėri tė lirė e demokratike gjithė kohėn, deri nė Ēlirimin e plotė tė Atdheut.

Ēifti Belul-Hamo lindėn dhe rritėn tre djem e dy vajza. E megjithėse nė kushte tė vėshtira ekonomike familjare, kjo familje vuri nė dispozicion tė Luftės djalin e madh, Nazmiun 15 vjeēar, i cili u shqua si luftėtar nė Brigadėn e 8-tė partizane.

Edhe pas Ēlirimit Belul Brinja iu pėrvesh punės me dėshirė e vullnet pėr rindėrtimin dhe ndėrtimin e vendit tė shkatėrruar nga Lufta. Lufta e dogji dy herė shtėpinė e tij. Njėherė nė vitin 1943 nga fashistėt italianė dhe njė herė tjetėr nė vitin 1944 nga nazizmi gjerman. Ndaj, bashke me fterjotėt e tjerė u bashkua me kėngėn: Hajd t’punojmė,/ Djersėn ta kullojme,/ Se do tė ndėrtojmė, / Shqipėrinė e re...  

    Pėr vlerat e tij, Fterra e zgjodhi pėr disa vite Kryetar tė kėshillit tė fshatit. Veprimtarinė nuk e ndėrpreu, deri nė fundin e jetės sė tij. I sherbeu Fterrės dhe fterjotėve me devocionin e kohės, duke qėnė njeri  pėrparimtar qė pėrkrahte atė qė i thoshte koha nė tė cilėn jetoi. Kėshtu nė moshėn e re, kur ishte nė xhandarmėri, kėshtu kur ishte nė karabinieri, kėshtu nė vitet e Luftės Antifashiste, kėshtu dhe nė detyrėn e pushtetit nė Fterrė. Tė tillė e kishte gatuar jeta me halle.    

Ndaj, Xha Beluli, siē e respektonim dhe ne, kur ishim fėmijė, la pas gjurmė jete. Kėto gjurmė i gjėn dhe nė shtetin e viteve 1925-1939. Kėto gjurmė i gjėn dhe nė vitet e Luftės antifashiste Nēl, ashtu siē i gjėn me shumicė dhe nė veprimtarinė e tij nė Fterrė, si kryetar i kėshillit, si njeri i pastėr e i drejte, si njeri qė nuk la tė liga. Dhe kur ndonjėherė,  ndonjerit, i fliste e i fliste, ai e bėnte kėtė me pastėrti e pa ligėsi, nė tė mirė tė personit pėrkatės e nė tė mirė tė Fterrės sė tė gjithėve.

Belul Brinja la pas pesė bij e bija. La Nazmiun e mirėnjohur pėr zotėsinė e tij profesionale, nė Luftė dhe pas lufte nė organin e inteligjencies, ku kreu detyrėn e kohės me dinjitet, duke lėnė emėr tė pastėr nė opinionin e njerėzve, se dhe Nazmiu ishte fterjot, qe nuk kishte ligėsi nė shpirtin e tij, por pėrkundrazi ishte nga ata oficerė, qė dhe “mishin e piqte, por dhe hellin nuk e diqte”. Dhe nė Himarėn e vėshtirė e nė kohė tė vėshtirė, unė kam gjetur pėr Nazmiun opinion tė mirė.

Edhe Shazua punoi shofer ditė e natė, me shumė pastėrti, pėr mė tepėr nė sektorin e tregėtisė, nė shėrbim tė njerėzve, me njė makinė qė nuk e lėshoi timonin nga dora pėr 39 vjet me radhė. Kėshtu kane punuar e punojne, nė detyrat e tyre, dhe Rustemi, dhe Lavdia. Por, nuk harrohet dot Myzejeni, qė iu pre jeta nė mes, nė aksdident automobilistik.

Janė kėto gjurmė jete tė Belul Brinjės, qė na nxitėn ne si gazetė tė hedhim,nė respekt tė tij, pak nga shumė, pėr jetėn e njė fterjoti tė shquar nė Fterrė e jashtė saj.

                                                                                         Guro ZENELI

Nr.38 – prill 2004

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA