FTERIOTET

Jashar Mato

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

JAHO MATO (FTERRA) 

NĖ MBLEDHJE ME AVNI RUSTEMIN

 

          Pak bashkėfshatarė mbajnė mend apo dhe e njohin Jaho Maton, prandaj dhe unė kur lexova librin “Ismail Haki Kuēi”, shkruar nga Hasan Luēi, pyeta nėnė Rabon, se kush duhet tė ishte ky Jaho Fterra. Mė tha se ishte fjala pėr Jaho Maton, vėllain e madh tė Rexhep dhe Halil Matos. Nė librin qė citova mė lartė, thuhet: Nė pranverė tė vitit 1919 njė grup oficerėsh tė rinj, me tė cilėt ishte njohur Avni Rustemi, kujton Sali Alibali, Avniu u tha “Sonte nė orėn 20 do tė bėjmė njė mbledhje tė shkurtėr:Do tė bisedojmė disa ēėshtje me rėndėsi politike…Nė orėn e caktuar u ndodhėn tė gjithė atje ku na tha Avniu.Ishin tė pranishėm nė kėtė mbledhje, pėrveē Avni Rustemit, Ismail Haki Kuēi, Gaspėr Mosi, Jahja Fterra, Ilia Korēa, Muhedin Prodani dhe unė”. Nga shtjellimi i ngjarjes duket se kjo ėshtė njė mbledhje e rėndėsishme. Por ne na intereson qė kėtu ka marė pjesė dhe njė bashkėfshatari ynė.

            Mė vonė mėsova se Jahja (ose Jaho) Mato (Fterra) kishte bėrė shkollė nė Filat tė Ēamėrisė, pastaj nė Janinė. Kur ishte formuar qeveria shqiptare, kishte qėnė komandant xhandėrmėrie nė Brataj. Kishte marrė pjesė bashkė me xhandarėt e tij nė Luftėn e Vlorės mė 1920. Pas kėsaj ishte emruar komandant i xhandarmėrisė pėr rrethin e Pėrmetit. Mė 1923 ai kishte vdekur gjatė njė aksidenti automobilistik. Jahua ka dhe meritėn tjetėr se ai veshi dhe mbajti si xhandarė shumė bashkėfshatarė. Ai ka lėnė njė vajzė, Selfixhenė, martuar nė Sasaj.

                                                                                       Petrit BEZHAN

Nr.19 – prill, 2000

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA