FTERIOTET

Dilaver Shkurti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

PA  GATI GJITHE BOTN ME SY, POR SHPIRTIN S'E NDAU  NGA  FTERRA

- me    Dilaver   Shkurtin –

 

Pyetje: Keni mbajtur dhe mbani lidhje  te forta me Fterren dhe fteriotet, megjithese keni rreth 60 vjet qe nuk banoni n Fterre . A mund t na thoni, ku e kane burimin kto lidhje?

Me Dudishin

n Kin

Prgjigje: Sa me shume kalojne vitet e jets, aq m shum kam emocione e m shtohet malli pr vendlindjen. Kujtoj shtpin ku kam lindur, ku pr her t par pam dritn e diellit dhe shqiptuam fjalt Nn e Baba, ku i paharruari Neim Zani na msoi abetaren, ku kemi varret e t parve tan, midis t cilve, t Babait e t vllait, ku vazhdon t jetoj vllai yn, Avniu e motrat Mene e Liro. Emocionet shtohen kur kujtoj “Bregun e Lleshe”, ku prindrit na rritn me shum mundime, kur kujtoj ujin e ftohet te Kroit t Bedrinit, ku nnat dhe motrat tona n t kaluarn, me vshtirsi, t ngarkuara me bucela, na shuanin etjen, ndrsa tashti i gzohemi ujit t ftoht te Ixorit dhe Ngurrzs, ku fshatart tan, me shum mundim e djers, vite m par, e kan sjell n do shtpi.

             Si t mos mbash lidhje me Fterrn kur kujton shokt e dashur me t cilt u rritm bashk: Naxhiun, Novruzin, Musain, Malon, Bahriun, Divitin, Hamzon, Raitin etj dhe te mallngjehesh pr ata q nuk jetojn m: Fuatin e Mate, Osmanin, Sknderin, Pertefin, Lavdoshin, Damon, e m t rinjt: Pullumbin, Tomorrin, etj. Nuk mund t harrohet shoqria e pastr me bashkmoshatart e mi n t gjith fshatin. Kujtimet e fmijris dhe t rinis jan aq t shumta e t shtrenjta, sa nuk mund t shlyhen kurr e t harrohen leht, Edhe kur isha nxns n Tiran e Elbasan, e n ver kthehesha pr pushime, megjithse t varfr, nuk ndaheshim nga gzimi kur me llastik n dor vrisnim grifsha, cirko e mllnja dhe shkonim pr t'u lar e zn peshk tek “Pusi i Taros”.

            Mund t them me gojen plot, q edhe tani kur vete n Fterr e takohem me njerezit e mi t dashur e bashkfshatart, prtrihem

Pyetje : Keni qen dhe jeni nj ift shmbllor bashk me Dudushin.  A mund t na tregoni ndonje gj t veant nga intimitetet tuaja?

            Prgjigje: Nder fterjote,  ka shume ifte t lumtur e shmbllor. Ne kete kategori jemi dhe ne si ift.  Por po t hyjm n dashurine ton, ajo nuk sht 47 vjeare, aq sa sht koha q jemi martuar, por 60 vjeare. Ne fakt qe kur ika pr studime n Mosk, i premtuam njri-tjetrit se do t martoheshim. Dhe e mbajtm premtimin. U martuam n Fterr sipas zakoneve te fshatit. Dudushi m dhuroi tre fmij Mondin, Xhulin e Taulantin. Fmijt na kane dhuruar pes nipr e mbesa. M e madhja, Ardita, e cila m 12 maj mbaron shklqyeshm nj nga universitetet e Ameriks pr filozofi e marrdhnie ndrkombtare, e m t vogln kemi Tean, “mblsirn” e pleqris.

             Pyetje: Keni nj aktivitet t shquar n Luftn Nacionallirimtare. A mund  t na thoni si e keni filluar veprimtarine tuaj dhe cilt kan qn ata bashkfshatar me t cilt keni pas m shum lidhje ?

Prgjigje: N vitin 1942, nn influencn e Turhan Matos, u pranova n grupin edukativ dhe mora pjes n t gjith aktivitetet antifashiste t Normales s Elbasanit, ku un isha nxns. N pushimet verore, t po atij viti, mora pjes n Kuvendin e Fterrs tek Kroi i Bedrinit, ku u formua pr her t par Kshilli antifashist nacionallirimtar dhe njsiti gueril i Fterres. Megjithse kan kaluar shum vite, tek un kan ln shum mbresa diskutimet e Adem Lons, Muhedin Haderit, Lazo Kofins, Hiqmet Dushs, etj.N qershor 1943 u ktheva n Fterr. Mora kontakt me Hiqmet Dushn. Mora pjes n t gjitha aksionet e ets territoriale. N ver t po atij viti nn drejtimin e Safet Memit e Shaban Mits organizuam rinin antifashiste dhe krijuam grupin e rinis komuniste ku m zgjodhn zvends sekretar. N fillim t vitit 1944 shkova partizan n Komandn e Vendit e t Qarkut, n Ku. Shrbeva si korrier midis tyre e Zons s Par Operative, q ishte n Zagori. N korrik 1944 u pranova n celuln e Partis Komuniste t Fterrs me sekretar Safet Memin. Nga shtatori 1944 deri n fund t vitit 1945 punova antar i komitetit t rinis Kurvelesh – Tepelen dhe n sektorin e agjitpropit t Qarkut Gjorokastr.

            Pyetje: Jeni ndr inxhiniert e par shqiptar, a mund t na thoni dicka pr fillimet e arsimimit tuaj dhe t detyrav q keni kryer ?

Prgjigje: Duke qn ne shrbim  n nj familje pasanike, mbarova klasn e pest fillore n Tiran. Vitin e par e t dyt i mbarova n normalen e Elbasanit. Mbas lirimit, mbasi mbarova Politeknikumin  “7 Nntori”, studjova pes vjet n Mosk ku u diplomova inxhinier nafte. Nga viti 1955 deri 1961 punova si inxhinier, kryeinxhnier dhe drejtor n Ndrmarrjen e Prodhimit t Nafts n Patos. Pas ksaj kohe e deri n vitin 1967 punova kryetar i degs s nafts n Ministrin e Minierave e t Gjeologjis si dhe sekretar i i komisionit t bashkpunimit tekniko-shkencor me vendet e huaja. Jam autor i librit “Mbi shfrytzimin e puseve t nafts” dhe propozues i metods “shfrytzimit t puseve me naft t rnd, me ndihmn e nafts s leht”, metod q prdoret edhe sot me  sukses n industrin e nafts.

Pyetje:  Detyra qe keni pas ka br q t shkoni  ne 45 shtete. A  mund t na thoni se n cilat shtete keni qn dhe ndonje nga mbresat e veanta ?

Prgjigje: Po. Ashtu sht. N vitin 1967 deri n vitin 1972 punova n Prfaqsin Tregtar n Kin. Pas  kthimit n Shqipri  u emerova kryetar i degs s nafts n ndrmarrjet e tregtis s jashtme. Nga viti 1977 deri 1984 kam qn atashe tregtar n Algjeri, ku mbuloja edhe 14 shtete Afrikane. Mbas kthimit nga Alegjeria e deri ne vitin 1988, koh kur dola n pension, punova shef konjukture n ndrmarrjet e tregtis s jashtme. Kam qn m shrbim n 45 shtete pr problemet e kontraktimit t mallrave t export-importit. Kam qn n Japoni, Kin, Rusi, Poloni, Hungari, Rumani, Jugosllavi, Gjermani, ekosllovaki, Greqi, Franc, Itali, Suedi, pa permendur dhe vende t tjera t Europs, Azis dhe Afriks, si Tunizi, Libi, Marok, Senegal, Guine, Mauritani, Malt, Egjipt, Mali, etj

    Mbresa t veanta m ka ln Kremlini n Mosk, Muri I Madh Kinez me gjatsi mbi 5000 km, Kulla Eifel n Paris, Akropoli I Athins, Koloseu n Rom, Shkrettira e madhe e Saharas, etj. N Japoni prshtypje t veant m ka ln zhvillimi industrial, kultura, respekti dhe jetgjatsia, kurse n Afrikn e zez m ka lne  pershtypje varfria.

Pyetje, “Parlamenti” i Fterrs, si jemi msuar t’a quajm, ju vlerson pr interesimin tuaj q fteriott t jn gjithnj t bashkuar. Juve si e vlersoni kt ?

 

Prgjigje:  Vlersimi pr Fterrn dhe fteriott sht produkt I zgjuarsis, thjeshtsis, urtsis, solidaritetit pr njri-tjerin, mikpritjes, ndershmris n pun, edukata n t gjitha rastt, por edhe e trimris q n momente t ndryshme e gjer n pjsmarrjen e 45 djemve e vajzave n luftn nacioinallirimtare. Kto karakteristika na kan bashkuar gjithmon e n do rast i jemi gjendur njri-tjetrit.

 

Takimi q bjn shum fteriot n Tiran pr do dit, ku pijn kafe s bashku, shkmbejn mendime pr probleme nga m t ndryshmet dhe informohen pr do gj pr Fterrn dhe fteriott, kudo q jan deri edhe jashte Shqipris, q bjn t gjith prpjekjet pr asfaltimin e rrugs Fterr-Borsh, takimi tradicional i prvitshm tek kodrat e Liqenit  t dieln fundit t muajit maj, kuvendet e mdha n Fterr do 5 vjet, botimi i gazets “Fterra jon” q mbushi 5 vjet nga botimi i numrit t par t saj, e shum aktivitete t tjera, tregojn q fteriott jan gjithmon t bashkuar dhe kshtu do t vazhdojn edhe brezat e ardhshm.  Prandaj I kemi vn detyr vetes pr vazhdimsin, e n kto takime t aktivizojm edhe m t rinjt.

Pyetje: far kujtoni nga prindrit tuaj ?

Prgjigje: Fmijria jon n Bregun e Lleshe ka shum pr t kujtuar, ka aq shum sa sht e pamundur t’i prmendish t gjitha. Mjafton t kujtojm vuajtjet e prindrve pr t na rritur e shkolluar. Nna ime ka tundur gjasht djepe. Kur kam lindur un, sigurisht edhe para ksaj kohe, prindrit tan jetonin n varfri t thell. Nuk mund t na vishnin mir, por dhe me arnime, nuk mund t na mbathnin, e deri sa vajtm n shkoll te msues Neimi bridhnim dhe zbathur. Nuk mund t ngopnim barkun me buk, vese ditve t Bajramit. Kur ish stina e frutave shpesh mbushnim barkun me fiq e mana. Pr t na rritur neve, prindrve tan u duhej t punonin larg, n Galisht e n Rrmull, ku mund t siguronin bereqet pr nj periudh t shkurtr t vitit. N koshtrat e fshatit mbilleshin kryesisht patate, qep, fasule, dhe misr. Por edhe ato nuk mjaftonin pr tr vitin.

N vitin 1934, bashk me vllain tim, Sknderin, n Vranare, u mbytn edhe cangadhet e pakta.Si rezultat I ksaj iku edhe qumshti I dhive n behar,  ku lagnim gojn me nj pik dhall. Dy motrat u martuan n moshn 13 vjee. Dolm nga varfria vetm kur u rrit Zeneli, q hyri n xhandarmri e u doli pr krah prindrve e vllezrve m t vegjl. Avniu mori zanat n Tiran, q e ushtroi tr jetn, me shum lodhje, por me shum ndershmri pr t rritur pes djemt e tij t mrekullueshm, njri m i mir se tjetri. Mua me ndihmoi t vazhdoj t shkollohem.

Babai yn vdiq n vitin 1948 e Nna m 1961.M 1988 vdiq Zeneli, “babai” yn i dyt. Avniu dhe un i kujtojm me shum dhmbje vuajtjet e tyre pr t na rritur neve. U jemi mirnjohs

                                Intervistoi 

                             Agron  XHAMA

Nr. 27 – prill, 2002

 

PR DILAVERIN, N 75 VJETORIN E DITLINDJES S TIJ

Ditn e shtun, n nj nga sallat e bukura t Hotel “DAJTIT” n Tiran, Komuniteti fterjot, organizoi dhe zhvilloi nj aktivitet jubilar pr 75 vjetorin e ditlindjes s Dilaver Shkurtit, inxhinierit t shquar t Nafts, diplomatit t muar ekonomik, veteranit t Lufts Antifashiste  dhe tashm, Kryetarit t komunitetit fterjot n Tiran.

Pr vlerat e Dilaverit folen: Profesor Ismet Elezi, Ing. Rexho Kurupi, diplomati Bujar Lybesha, publicisti Guro Zeneli, dhe miqt e tij: ish ministri Nedin Hoxha dhe veterant Iljaz Spahiu, Kosta Gjika, si dhe miq e fterjot t tjer.

 

Nga prof. Ismet Elezi,

         N prshndetjen e tij t ngrohte dhe miqsore Ismet Elezi, duke shprehur knaqsin dhe duke br urimin e tij pr pr jubileun e 75 vjetorit t ditlindjes s Diaverit, nnvizoi njohjen e hershme, q n vitet e Lufts pr liri, pavarsi e demokraci, kur n aksionet dhe n aktivitetet e rinis ishte ndr t part, dhe si nxits dhe si organizator. Njeherazi ishte n pararoj me grupin e arsimtarve n Fterr: Xhevdet Kofina, Lame Xhama, Ismet Elezi e Rait Braho, q shkuan midis gjermanve dhe n konferencn e par arsimore t Qarkut ne Lipe t Prmetit  Nuk mund t harroj,- tha Ismet Elezi,- kur shkonim nga Fterra n Ku me thirrjen: “San Franisko, San Franisko”, duke krkuar pranimin e Shqipris n OKB, pa pyetur fare se San Franisko ishte aq larg nga ato gryka, sa ishte, gati, qielli me tokn”.

Dilaveru yn,- theksoi me tej Prof. Ismeti,- ka ruajtur dhe ruan vlerat morale, virtytet m t mira, idet dhe pikpamjet prparimtare. Gjithashtu shquhet pr ndjenjat e dashuris s fort pr vendlindjen e tij, Fterrn dhe pr fterjott.  Nga gjith komponentt e jets tnde 75 vjeare,-theksoi Ismet Elezi,- do t veoja: s pari, vlerat morale e njerzore, s dyti, ndjenjat e atdhedashuris e prkushtimin ndaj idealeve t liris e demokracis dhe s treti, aftsin intelektuale, q u shfaq q kur mori n Mosk diplomen “shklqyeshm”  pr inxhinier nafte, profesion n t cilin u b i shquar, ashtu si u b dhe n diplomacy, n shoqri e miqsi.

Nga ing. Rexho Kurupi,

         I PARI INXHINIER I SHQUAR FTERJOT

Kolegu i tij, Rexhua, duke i uruar ditlindjen, nnvizoi se, Dilaveri, pasi kishte kryer dy vjet shkoll n Normalen e Elbasanit, pasi u diplomua si teknik i mesm n shkolln Teknike Tiran, shkoi pr studime t larta pr inxhinier nafte n Mosk, ku mbrojti temn e diploms shklqyeshm pr shfrytzimin e puseve t nafts. Me ndrgjegje dhe me vullnet t madh punoi si inxhinier, si kryeinxhinier, si drejtor n Patos.

U shqua pr punn q bri n pusin “fontan 542”, tre muaj rresht pa u shkputur pr 24 or, dite e nat. Kshtu m prkushtim punoi dhe si kryetar i degs teknike t Nafts dhe si si sekretar I bashkpunimit teknik e shkencor n Ministri me vendet e huaja. Vlerat e tij profesionale e shkencore i tregoi ne librin e tij “Mbi shfrytzimin e puseve t nafts”, libr q shrbeu si udhzues teknik e praktik pr specialistt e nafts. Metoda e nxjerjes s nafts viskoze, nprmjet injektimit t nafts s leht, u aplikua dhe po aplikohet dhe tani n industrine e nxjerrjes s nafts.

Me kt prkushtim punoi ing.Dilaveri dhe si diplomat ekonomik n disa shtete, si n Kin, Algjeri e gjetke, kur arriti t nnshkruaj marrveshje ekonomike e tregtare me 56 shtete t ndryshme npr bot.

Shoku e miku yn, Dilaveri, sht shquar pr pun m ndjenj t lart prgjegjsie, pr korrektes n detyr, pr ndjenjn e t drejts n pun e n shoqri dhe pr dashamirsi ndaj t tjerve.

Jan kto arsyet, q Dilaveri, pavarsisht nga punt e shumta dhe t rnda n nafte dhe jashte shtetit pr shtetin, i ka dhembur koka, por ama, nuk i ka hyr asnj “gjmb” n kmb, duke mbetur prher i nderuar dhe i respektuar kudo, n shoqri e n miqsi, n Fterr e me fterjott.  

 

       NJERIU Q KUPTOI KOHN DHE DITI TA JETOJ JETN

   N nivelin e ult t zhvillimit t tij, njeriu prpiqet t siguroj ushqimin e dits, ekzistencn e tij. N shkalln e dyt mendon e lufton t siguroj dhe t nesrmen. N shkalln e tret krkon t bj dika e t bhet dikush n jet e n shoqri, duke u ngjitur n shkalln e katrt t zhvillimit,  kur bn rezymen e jets, duke krkuar mirnjohje, respekt e vlersim. Dilaveri, q sot i festojm  prvjetorin e 75-t t ditlindjes, i ka ngjitur dhe i ka kaluar me dinjitet shkallt e progresit t jets. Kjo sepse Dilua sht nga ata njerz e nga ata fterjot q ka ditur ta kuptoj kohn, pa ecur kundr rrjedhs s saj, duke respektuar disiplinn politike t idealit t tij, q gjat Lufts Antifashiste Nl. dhe duke zbatuar, prher,  disiplinn e ligjit t shteti.

Por jo t  gjith njerzit, ashtu si dhe jo t gjith fterjott, kan ditur apo din ta kuptojn kohn dhe din ta jetojn jetn.  Kjo mund t varet nga jo pak faktor. Por un nuk mund te l pa treguar, me dy fjal, filozofin e nj gjyshi n Fterrn ton, i cili, pasi e pyeti t nipin, se si shkonte me msime n shkoll i tha: Un t pyes se far brumi ke ti. Ke brume gruri apo k brum misri? Se shkolla, sht vetm furr, t cils po i hodhe brum misri, buk misri t nxjerr, ndrsa, po i hodhe brum gruri, brum gruri t jep.

 Dhe sht pikrisht ky “brum”, q e bn njeriun t kuptoj kohn dhe t dij ta jetoj jetn. sht pikrisht ky “brume” q e bri djalin e Bregut te Lleshe n Fterrn ton, t kuptonte, q n moshn 14 vjeare, idealin e lufts “Pr nj Shqipri t lir e demokratike”, duke u aktivizuar i tri, n grupin edukativ q n Normalen e Elbasanit. sht pikerisht ky “brum” q e beri ket djal q n moshn 15-16 vje, t behet ne Fterr nj organizator, drejtues rinie dhe antar partie, pr t kryer detyren e kohs.

 Eshte po ky “brume”,q dhe pasi u fitua liria, prsri, ky djal, tashme 16 vjear, ndjeu dhe kuptoi se ishte koha pr t mesuar e studjuar. Prandaj dhe ia nisi studimit duke mbaruar 4 vjet shkolln e mesme teknike n Tiran, dhe pas saj, n vitin 1950, shkoi pr studime t larta n degn inxhinieri nafte, n Moskn, n metropoli e kulturs ruse, ku mbaroi “atlino”. Dhe pas pajisjes me kultur t lart, iu prvesh puns n nj nga sektort me t rndsishm pr vendin, n krkimin dhe n drejtimin e punve n naft, me qndr n Patos e deri, vite me radhe, n Ministri. Kshtu, pra, Dilaveri yn, kur ishte koha pr t luftuar luftoi, kur ishte koha pr t studjuar, studjoi, dhe kur ishte koha per t ndrtuar, ndrtoi, duke kryer, kshtu, detyrn e tij ndaj kohs, n do etap t saj, ashtu si dhe tani,n demokracin pluraliste, kryen detyrn e veprimtarit n komunitetin ton fterjot.

Njherazi, q n moshen e adoleshencs, kur ishte n Normale t Elbasanit, ndjeu dhe kuptoi nevojn pr familje, duke ditur t hedh dorn e t marr “Molln”, n vndlindjen e tij n Fterr, duke ruajtur ndjenjat, reciprokisht, Dilo e Dudushe, pr 9 vjet, 4 te mesme n Tiran e 5 t lart n Moske, ndjenja, q i dinin vetm tre vet : dy t zott e puns dhe Nn Razijea e mir, deri sa bri dasmn e bukur n Fterr n vitin 1955, duke krijuar nj familje, q u b  shmbullore, n fshat e fqinj, q mbeti e till pr 58 vjet, t ciln e kemi pasur dhe e kemi shmbull t nj familje t qndrueshme dhe t pastr, kur dhe aktualisht, familjen e qndrueshme, e kan zili dhe e stimulojn dhe shtete modern, si SHBA e Kanada, Franca e Gjermania, e t tjer,  ashtu, si mund t ndodh, n nj koh, ndofta jo shum t largt, dhe n Shqiprin ton, kur dhe shoqria shqiptare, do t ndjej nevojn t stimuloj e t krkoj familje t qndrueshme, t tipit, Dudushe e Dilo.      

             sht po Dilaveri,q, n kohn e n moshn e duhur, bri prpjekje pr t’u br dhe i dalur, se dihet q “I daluri, sht m i ditur se i msuari”, duke marr rrugn e diplomacis pr t zhvilluar marrdhniet tregtare dhe shkencore te shtetit shqiptar, si atashe, duke e kryer kt detyr pr 12 vjet me radh n disa vend t bots, duke sjell nje kontribut me vler, si bie fjala, pr 7 vjet ka sjell pr vit 10 miljon dollar, eksport-import, duke br, gjithashtu, 22 vjet kontrata, me 56 shtete t ndryshme, q nga Itali-Greqi-Jugosllavi e gjer n Kin dhe disa shtete t Afriks s zez.

Dhe jo vetm kaq, por Dilaveri, tashm, diti jo vetm ta kuptoj dhe ta ndrtoj jetn, por diti dhe ta jetoj jetn e tij dhe t familjes s tij, dhe n Fterr, dhe n Patos, dhe n Tiran, dhe n Pekin, dhe ne Algjeri e gjetke e gjetke, n ndrtimin e s cils ka vler shmbullore, dhe shpirti, dhe mendja e bashkshortes s tij, Dudushes, gruas q  Zoti e gatoi me dshir e me nge. Dhe t dish t jetosh jetn, nuk sht pak, e as dika e vogl, sepse t mirjetosh,  duhet, dhe t dish, dhe t kesh, aq m tepr, n psikologjin, e midis psikologjis shqiptare, q nj koh jetn ia kishim kushtuar me teprim partis, ashtu si, tashm, themi: “si t doj Zoti”, kur, dhe vet Zoti kshillon : “ruaju t t ruaj”!, kur jeta sht: “kujdes dhe rregull”.

Kjo vler e bn Dilaverin, q, pavarsisht se mund t’i ken ngelur, jo pak dshira pa u realizuar, si i ngelen do njeriu n jet, Dilua kur kthen kokn pas, dhe bn rezymen e jets s tij, nuk i skuqet faqja, pr asnj lloj ligsie apo faji  ndaj vetes, apo ndaj te tjerve. 

Dhe ky njeri, q diti t kuptoj kohn dhe diti ta jetoj jetn, di dhe t  festoj edhe prvjetorin e  75-t t ditlindjes, q tregon qytetrim e civilizim t tij, kur jo pak nga ne t tjert, vazhdojm t kemi ndroje, q t organizojm ceremoni t tilla q japin gzim familjes, t afrmve, miqsis e shoqris.

 Pra,si i till, sht njohur Dilaver Shkurti, korrekt me jetn e i drejt me njerzit, pa abuzuar , as n rini, as n moshn e par 20-40, as n moshn e dyte 40-65, dhe as tani n moshn e tret, duke mbetur nje model i bukur n jet.

Prandaj, pr t gjitha kto arsye, sot, nj dit pas lindjes, m 5 shtator, 75 vjet m par, gjj rastin, t’i uroj,  me gjith zemr dhe me tr arsyen time, jet sa m t gjat dhe gjithnje pa pleqri, bashke me Dudushen, duke i falnderuar, si ift, dhe pr kt model, q i japin Fterrs dhe fterjotve tan      

                                  Guro  Zeneli

 

Nga Bardhyl  XHAMA

PR “KRYETARIN TON”, DILAVERIN

                                 

E kemi Kryetarin e “Kuvendit t Fterrs”, si i themi ne nj grupim i gjer i komunitetitfterjot q mblidhemi gati do dit n Tiran. Dhe nuk e zgjodhm me vota, po ashtu me mirkuptim e respekt, jo duke e par si m “t gjatin” midis nesh, si sht n t vrtet, as si  ndr m t thinjurin. E vum dhe e quajm “kryetar”, sepse tek Dilua vum re njeriun e mir, burrin e mnur, fterjotin e dashur,  prindin, gjyshin e bashkshortin shembullor, q fjala i peshon si “gur”themeli. Dhe “kryetar” i themi jo vetm ne n Tiran, por dhe komuniteti n Fterr, n Sarand, n Vlor e gjetk. Pra, Dilaveri, tashm, njihet si kryetar i Komunitetit t  fterriotve, kudo ku ata, jetojn e punojn.

 Gjithnj i matur, gjithnj i qet. Nuk dgjon prej tij t prgojoj t tjert, t flas, si thot populli, “kodra pas bregut”. I njeh me themel problemet e vendlindjes, se aty i ka rn koka, se aty u rrit, se aty kreu shkolln fillore. Aty e gjeti dhe Dudushen  e tij t dashur, q s’e ndau kurr nga vetja, kudo ku shkoi e punoi, n katr kontinente e mbi pesdhjet shtete si diplomat ekonomik i Shqipris. Por n Fterr ka dhe gjakun familjar, ka varret e t parve. Ka nj fis e nj fshat t tr q i do dhe e duan.

Me Dilon jam njohur q kur isha fmij, por m shum e mbaj mend n kohn e Lufts. Ishte pes vjet m i madh. Mua dhe moshatarve t mi na dukej si hero. Se qe partizan me kapele me yll t kuq dhe pushk n krah, me gjerdan me fishek dhe bomba t kuqe italiane pr mesi. E mbaj mend dhe kur qe pr studime e kthehej nga  Moska pr pushime n fshat. Ne, edhe pse disi m t rritur, n at koh, i mblidheshim rrotull e na  tregonte hisotorira interesante.  Kishe dshir t rrije e t shkmbeje mendime me Dilaverin. Se qe i matur, kishte horizont, jo vetm pr naftn, pr t ciln studioi e punoi shum vite, por dhe probleme shoqrore a politike. Fjala e tij  t linte mbresa, t bnte t mendoheshe.

Dilaveri prher sht i  matur dhe prher fjala e tij t ngjit si “zamk”. E shikon t qeshur e t qet. Jo se s’ka e s’ka patur halle. Vdekja e dhndrrit, Dorit t dashur, vitin e kaluar, e brengosi pamas, at e familjen. Po Dilua di ta prballoj edhe hidherimin, bashk me Dallndyshen, me fmijt, madje bashk dhe me niprit e mbesat. Qndrimi i tij sht burrror e ngushllues. sht i gatshm dhe ndr t part q shkon n familjet fteriote kur ka fatkeqsi. Por nuk i l pasdore as gzimet. Motoja e tij sht: “Hidhrimi pr dy vet, ndahet prgjysm, ndrsa gzimi dyfishohet”.

N “Parlament”, ku mblidhemi do dit pr nj kafe e pr t shkmbyer mendime, po te mungoj Dilua, e  kuptojm se do t ket ndonj hall serioz. Dhe krcasin telefonat t msojm pse na mungoi. Ka fituar respektin e t gjithve, po e kemi dhe si “kripn e gjells” me ngjarjet gazmore q na tregon, me shakat e  historit e s kaluars. Pastaj dhe “vendimet” e “Parlamentit” nuk mund t merren pa prezencn e fjaln e tij. Se, ’sht e vrteta, ne, “parlamenti” marrim dhe ndonj vendim, si pr shembull: t festojm do vit s bashku n kodrat e liqenit, t prgatisim e t festojme n fshat  do 5 vjet prvjetor t historis s tij, t ndihmojm n rregullimin e burimit t fshatit, t varrezave, t lapidarit t dshmorve etj. etj. Dhe kto “vendime” i marrim me “konsensues”, si thon tani pr politik.

Dilaverin e urojm q t  rroj sa m gjat, se sht nj nga bijt m t shquar t Fterrs son

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA