FTERIOTET

Esat Xhama

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

ESAT XHAMA –NJĖ NDĖR KURBETLLINJTĖ  MĖ TĖ VJĖTĖR TĖ FTERRĖS

Ai erdhi pėrsėri kėtė vit nė Shqipėri, se e djeg malli, e afron gjaku me vendin e tij, me njerzit e tij, paēka se ai vete ka lindur dhe ėshtė rritur nė Turqi, se atje ka qėnė edhe babai, se atje ka qėnė dhe gjyshi i tij. Megjithėse i moshuar, ka kaluar 75 vjetėt, ka njė trup tė lidhur prej atleti, tė cilin, siē tregon vetė, e ka nė sajė tė punės qė ka bėrė dhe qė bėn akoma edhe nė kėtė moshė.

            Tė pret me pėrzemėrsinė karakteristike tė njė fterioti, me buzė nė gaz , zemėr nė dorė e njė shqipe pėr t’ia patur zili. Ka njė memorje qė do ta krahėsoja mė njė kompjuter. Biseduam mjaft probleme e halle tė kurbetit tė vjetėr e tė ri, por, veē tė tjerave, me interes na u duk tė hedhim nė letėr ato qė ai mbante mėnd shumė mirė pėr fisin e tij. Ai kujton :

            - Gjyshi im ka shkuar nė Turqi (nė Izmir, nė Soqe ku banojmė edhe sot) aty nga viti 1850- 1860. Ėshtė kthyer nė Shqipėri, ėshtė martuar dhe ka ardhė pėrsėri nė

Turqi.  Edhe unė kam  ardhė nė Shqipėri nė moshėn 5 vjeē dhe kam ndejtur nė Fterrė nga e cila ruaj shumė kujtime.

            Me sa mė kanė treguar mė tė moshuarit, nė Turqi kanė qėnė tre kushėrinj nga fisi XHAMA : Taipi  (gjyshi im), Veseli dhe njė tjetėr qė nuk po ia kujtoj dot emrin.

            - Gjyshi im Taip Xhama, ėshtė martuar me Lejlanė, nga fisi i Dushe dhe me tė ka lindur e rritur 8 fėmijė qė quheshin Ismail, Shamet, Xheko, Ali, Salihe, Xhelil, Isuf dhe Hava. Tė gjithė u martuan e krijuan familjet e tyre.

            Ismail Xhama, u martua me Zilihanė, nga fisi i Zhupe dhe lindėn njė vajzė qė quhet Nurije, e cila u martua dhe krijoi familjen e saj.

            Shamet Xhama, babi im, u martua me Xhekon, nga fisi i Eleze. Lindėn 5 fėmijė, dy vajza e tre djem. Dy vajzat, motrat e mia qė ishin mė tė mėdha nga unė, Hajrija dhe Binazi , krijuan familjet e tyre dhe tashti kanė vdekur, kurse ne tre vėllezėrit , unė, Nevzati e Turhani, shyqyr zotit, jemi mirė e shėndoshė. Unė jam martuar me Asijen nga Shalėsi i Konispolit, kam 4 fėmijė, dy djem e dy vajza dhe 11 niper e mbesa. Femijėt e mi quhen Ahmet, Nilgjyl, Xhemile dhe Rexhep. Unė dhe djemtė mbajmė mbiemrin Xhama.

            Xhaxhallarėt janė tre: Aliu, u martua dhe ka njė vajzė e cila ka trė fėmijė dhe burrin e ka nga Vėrva e Konispolit.Xhaxhai tjetėr Xhemili ėshtė  i martuar . Ka lindur njė djalė, i cili gjithashtu ėshtė i martuar dhe ka njė djalė qė i kanė vėnė emrin e gjyshit, dmth Xhemil. Kurse Xhaxhai tjetėr Isufi ėshtė martuar dhe ka tre fėmijė. Djemtė e tij janė Fiqreti i martuar me tre fėmijė dhe Hismeti i martuar me tre fėmijė.

            Vėllai, Nevzati, ėshtė i martuar dhe ka tre fėmijė, dy vajza dhe njė djalė qė quhet Gjyven dhe mbam mbiemrin Xhama. Ėshtė i

martuar dhe ka  dy fėmijė.

            Njė tjetėr i fisit nga Xhamajt nė Izmir ka qėnė edhe VEJSEL XHAMA. Ata kanė qėnė tre vėllezėr. Djem tė Godo Xhamės. Dy djem tė tij mbaruan shkollėn e oficerėve ne Bitol (Manastir) dhe u vranė nė luftė nė Ermenicė nė kufi tė Turqisė. Kurse Vejsel Xhama ėshtė  i martuar e ka  gjashtė fėmijė, dy djemtė e tij quhen njėri Xhafer e ka dy fėmijė dhe tjetri Ali qė ka po dy fėmijė.

            Kėta janė Xhamaj qė kanė qėnė vetėm nė Izmir, kurse nė Stamboll ka pasė tė tjerė xhamaj, si Rustem Xhama, etj. qė unė nuk i kujtoj mirė. Besoj se ka pasė edhe nė vende tė tjerė tė Turqisė. Ka pasė dhe ka edhe fteriotė tė tjerė nė Turqi. Nga Fterra nė Izmir (Melehem) ka qėnė dhe Rexhep Mėrkuri, qė kishte dy vajza, tė cilat janė nė Stamboll dhe njė djalė qė quhet Selahedin.

            Ato qė mbaja mėnd ua thashė. Besoj se jini tė kėnaqur qė nė Izmir kini njė Fterrė tė vogėl, kryesisht nga fisi i Xhame. Po t’i mbledhėsh me tė mėdhenj e me tė vegjėl, po tė shtojmė edhe nipėrit e mbesat nga vajzat e martuara, na bėhen vėrtet njė fshat mė vete. Paēin jetė e fat dhe tė mos e harrojė njėri-tjetrin dhe Shqipėrinė.

            Kaq pėr kėtė radhė, kam edhe shumė fotografi e kujtime tė tjera, tė cilat do t’i dėrgoj.

                                                                   Bisedoi  Agron Xhama

Nr.10 – tetor, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA