FTERIOTET

Tahsin Elezi
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

TAHSIN ELEZI - SHEMBULL  MĖNĒURIE

           

Nė qendėr tė Ixorit, midis grumbullit tė shtėpive tė vogla, sipėr xhadesė, ėshtė shtėpia e Eleze dhe brezi ynė e njeh atė nga Xha Jasini (Tahsini),  qė i dha  emėr familjes sė eleze, e bėri atė tė njohur nė Kurvelesh e Labėri.

            Tahsini u lind nė Fterrė mė 1894. Vdekja shumė e shpejtė e babait e la atė jetim dhe e detyroi qė qysh nė moshė tė njomė tė punojė si shėrbėtor nė njė familje tė pasur delvinjote. Aty mundi tė kryej shkollėn ruzhdije (afėrsisht shkollė 8-vjeēare). Me mėnēurinė natyrore e arsimin qė mori, arriti qė gjatė viteve 1916-20 tė kryente detyrėn e sekretarit tė nėnprefekturės sė Tepelenės e mė pas tė Himarės.

            Ngjarjet e Luftės sė Vlorės mė 1920, i dhanė mundėsi Tahsinit 26 vjeēar tė demostrojė bindjet e tij patriotike, duke u rreshtuar nė ēetėn e Fterrės me komandant Xhafer Shehun, ku pėr aftėsitė e tij u caktua pranė shtabit tė Luftės si pėrkthyes i italishtes. Bindjet  patriotike e bėnė Tahsin Elezin tė merrte pjesė aktive nė revolucionin demokratik mė 1924, si anėtar i partisė fanoliste. Me fitoren e forcave zogiste ai internohet pėr 7 muaj nė Krujė. Pas kryerjes sė dėnimit kthehet nė Tiranė, ku pėr 6 vjet punon si pėrkthyes i italishtes pranė Ministrisė sė Mbrojtjes.

            Autodidakti Tahsin Elezi nė vitin 1932 vazhdon shkollėn e Plotėsimit, kurs njėvjeēar pėr kryetar komune. Kėshtu fillon karierėn si kryetar komune nė Kukės, Mirditė, Zagori, Jorgucat e Kuē (vitet 1932-1943). Nėpunės korrekt nė detyrė, i matur , i sjellshėm e i ndershėm nga tė gjithė ata qė e njihnin, ai ishte dhe njė nxėnės shembullor. Gjatė qėndrimit nė Mirditė mėson latinishten dhe greqishten me ndihmėn e ipeshkvit tė krahinės dhe kur i binte rasti, nė rrethe intelektuale, ai recitonte pjesė tė tėra nga veprat e Virgjilit.

            Tahsin Elezi mė 1920 u radhit me patriotėt, mė 24-ėn me demokratėt e Fan Nolit, kurse gjatė viteve ‘30-tė ai ishte shembull i sė resė, i pėrparimtares, nė jetė dhe nė ekonomi. Ai arriti tė rindėrtojė shtėpinė sipas kėrkesave tė njė banese tė kohės, sjell radjon e parė nė Fterrė (mesi i viteve 30-tė) dhe bashkė me kunatin e tij Muharrem Korkutin, ngrėnė litėrvinė nė fshat.

            Birit tė vetėm tė Eleze, nė vitet ‘20-’30, i lindėn edhe katėr fėmijė, Ismeti, Mirua, Ditua dhe Besimi. ( Ėshtė koha kur intelektualėt e fshatit fėmijve u vinin emra kuptimplotė: Fat, Mirėsi, Dituri, Besim).

Okupacioni fashist italian e gjeti Tahsinin nė Fterrė dhe menjėherė e internuan nė Vlorė, kurse shtėpinė e bukur ja dogjėn. Pas luftės, deri sa vdiq (1967), intelektuali, burri i mėnēur Tahsin Elezi jetoi nė fshatin e tij tė dashur nė Fterrė. Emrin e nderuar qė ai i dha familjes sė Eleze e lartėsuan dhe e bėnė tė njohur nė Shqipėri e mė gjerė profesorėt e kėsaj dere Ismeti e Besimi.

 

                                                                                  Muzafer KORKUTI

Nr.20 – qershor, 2000

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA