FTERIOTET

Myrteza Brinja

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

NDERIM PER MYRTEZA BRINJEN

Myrtezai lindi nė Fterrė mė 1932 nė njė familje tepėr tė varfėr, po me ndjenja tė larta patriotike. Babai i Myrtezat, Lazja, dhe Nėnė Hafėzja nuk kishin mundėsi ekonomike pėr tė pėrballuar jetėn. Edhe pse nė vėshtirėsi tė madhe jetese, lindėn e rritėn 6 fėmijė.

            Po pikėrisht nė kėto vite vėshtirėsie tė jashtėzakonėshme, iu gjend  shteti , qė hodhi dorė nė kėtė shtėpi. Dauti e Myrtezai u radhitėn nė radhėt e ushtrisė e te  mbrojtjes sė kufijve.Vėllezėrit e tjerė u integruan nė profesione tė ndryshme, qė nė Ulėz e deri nė Sarandė, duke jetuar e punuar me ndershmėri.     Myrtezai pėr 40 vjet punoi  oficer nė forcat e kufirit, duke i shėrbyer mė sė miri detyrės, si komandant poste nė Karaburun, Borsh, Perdhikar, Kakome e Manastir, deri sa doli  nė pension.

            Nė punė e ka karakterizuar korrektėsia nė zbatim tė ligjeve dhe sjellja dashamirėse me djemtė ushtarė dhe  efektivin oficer. Gjithmonė ishte i  papajtuar me tė metat e neglixhencat. Ndaj, nga posta nė postė, iu shtua respekti,  jo vetėm tek efektivat, por edhe tek fshatarėt ku ndosheshin postat kufitare, tė cilet, edhe sot, flasin me respekt pėr komandant Myrtezanė.

            Me vdekjen e Myrtezait, duket sikur dhimbja goditi dhimbjen, sepse, jo shumė kohė mė parė, Myrtezai humbi  djalin e dashur, Valterin. Kjo humbje i rėndoi shumė Bajames, vėllezėrve e motrave, tė cilėt e qanė me lot e me ligje, e vazhdojnė ta kene pikellim. Humbja e Valterit i  shkurtoi jeten, se e mbajti hidhėrimin brenda nė shpirt. Pėr hir tė Bajames, bente kurajo. Nuk la organizatė e shoqatė ndėrkombėtare ,qė nė Amerikė e deri nė Gjermani, pa e kėrkuar Valterin. Por asgjė. Madje nuk e qau dot Valterin me zė e me ligje, por ne shpirt ndjeu per vite me radhe dhėmbje dhe brengė, qe e derdhi nė vargje elegjike, disa prej tė cilave jane  botuar dhe nė gazetėn "Fterra jonė".

            Myrtezai do tė kujtohet nga tė gjithė. Ai ligjeroi shume e shume vargje per Fterren, per historine e fshatit tone per hallet e dertet e tij.  Ishte nė gjendje tė fliste pėr ngjarje e data historike me orė tė tėra.

            Nė Sarandė, komuniteti fteriot, e ka patur njė kėshilltar tė mirė, tė urtė e tė menēur. Vėllezėria, njė barometer,  qė diti ta ruaje  dashurinė e harmonine vėllazėrore-

            Familja  humbi njeriun e saj te dashur. Komuniteti fterjot ne Sarande humbi keshilltarin e matur, qe ndihmoi ne forcimin e bashkimit te fterjoteve, edhe kur ndonje e rrėmbente gjaknxehtėsia.

            Ne i jemi mirenjohes, ndaj do ta kujtojme perhere me nderim.

                                                                                       Gėzim DUSHA

Nr. 31 – dhjetor 2002

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA