FTERIOTET

Bektash Gedo

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

SI NJĖ GUR I ĒMUAR, MIDIS NJERĖZVE TĖ NDERUAR TĖ FSHATIT

Babai i tij emigroi nė Turqi. Bektashit, qė 12 vjeē, i ngeli barra e rėndė e shtėpisė.

Pasi mbaroi shkollėn e Fterrės dhe tė Piqerasit, u pėrball me vėshtirėsitė e jetės duke punuar si hizmeqar nė Sarandė, Korēė dhe Burrel. Nė Burrel u fut nė rrethet e lėvizjes antifashiste. Me ndihmėn e Muhamet Gjolleshės u rreshtua nė ēetėn e Matit. Mė vonė nė Brigadėn I Sulmuese tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare. Luftoi deri nė Kosovė me vetmohim pėr ēlirimin e Atdheut.

Janė tė njohura meritat e tij nė luftė pėr liri.. Edukimi ushtarak i kishte kultivuar jetė sa tė thjeshtė, aq edhe tė rregullt. I paisur qė gjatė luftės me njė ndjenjė tė lartė humori, me temperament tė gjallė, oficer gojė-ėmbėl, me sytė e tij bojė qielli ishte prototipi i njeriut tė sjellshėm, tė edukuar e shakaxhi. Natyra impulsive e bujare dhe ndershmėria kanė ngelur nė kujtesėn e tė gjithė shokėve tė tij qė e kanė njohur.

Bektashi kishte horizont tė gjerė. Cilėsitė ia kishte stolisur natyra. Por nė bazė kishte trashėgiminė nga fisi i tij i Gėde, qė me tė drejtė i kėndonin:

“S’harrohet  fisi me vlerė,

fshatit i kanė vėnė nderė”…

 

 “O Rakip zėmėr ēeliku

tė vlerėson dhe armiku,

se ishe me mend e trim,

pėr kufijt s’bėje lėshim”

Bektashi ka mbetur njė nga oficerėt mė tė dashur tė ushtrisė. Nė veēanti ka mbetur nė kujtesėn e bashkėfshatarėve qė ai aq shumė i donte dhe i respektonte. Me bujari dhe shpirtmirėsi ai ka ndihmuar shumė nga fteriotėt. Shokėt e tij i kujtojnė me respekt mirėsitė e tij.

Edhe unė dua tė tregoj diēka kur isha i ri, nuk kisha menduar se mund tė bėhesha oficer. Bektashi "me detyrim" mė futi nė Shkollėn e Bashkuar pėr oficer. Nuk mjaftoi me kaq. Por kur mbarova kėtė shkollė, pėrsėri u muarr me mua. Nuk e harroj kurrė atė gusht tė vitit 1954, kur mė thirri dhe mė tha me atė korrektėsinė e prerė ushtarake:

- Ti, djali i xha Godos, tė ka dalė bursa pėr studime tė larta nė Bashkimin Sovjetik.  Tė nderosh fshatin dhe veten tėnde. Kėtė duam unė, Safeti, Refiku e Ismeti, qė djemtė e Fterrės tė shkollohen jashtė shtetit. Atje janė dhe Dilaveri, Hamzai, Pashua etj.

Me vėshtirėsitė e jetės, po fisniknė shpirt, Bektashi edukoi e shkolloi Fiqon arsimtare, djemtė e tij, Mandin, Adriatikun, Lulėzimin, tė cilėt janė shembull nė jetė dhe fisnikė, ashtu siē ishte ai vetė. Nuk e tepėroj tė shkruaj se ai edhe fėmijėt e motrės sė tij, Thėllėzės, i mbajti, i ndihmoi, edukoi, i shkolloi dhe i nxorri nė jetė. Bektashi pėr ta ishte baba i vėrtetė i tyre.

Si njė gur i ēmuar, midis njerėzve tė nderuar tė fshatit, Bektashi mbetet i paharruar, ndaj  me rastin e 80-vjetorit tė lindjes e kujtojme me respekt.

 

                                                                                            Halit ZHUPA

Nr.20 – qershor, 2000

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA