FTERIOTET

Fiqret Fterra

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

FIQRET FTERRA - BIR I FSHATIT TONĖ

            Kur iku nga Fterra mė 1916 Ibrahim Shehu, deshi tė mos e harronin qė ishte bir i atij fshati. Prandaj mori mbiemrin Fterra. Ai ishte burrė me kulturė. Kishte studiuar nė Zosimea tė Janinės. Pastaj mė 1920 u vendos nė Durrės. Edhe fėmijėt e tij ruajtėn mbiemrin qė mori i ati. Pėr vajzėn e tij Liri Fterra (Lubonja) tė gjithė ata qė e njohin kanė njė respekt tė veēantė, si grua intele- ktuale dhe fisnike.

            Por kėtė radhė dua tė flas pėr tė birin, Fiqretin. Kam patur kėnaqėsi tė madhe kur kam lexuar artikujt e tij pėr teatrin botuar nė fillim tė viteve ‘40. Shkruante me pasion, zjarr rinor, por edhe me argumenta bindėse e profesionale. Ai ishte nga njerzit mė tė pėrgatitur e mė tė kulturuar tė teatrit.

            Fiqreti lindi mė 1916. Qė i vogėl mbeti jetim. Por ishte njeri mevullnet dhe pasion,

            Kjo duket nga pėrpjekjet qė bėri pėr t’u shkolluar. Qė nė rini ai u njoh si  njė djalė i talentuar i skenės. Bashkė me disa shokė tė tjerė, ai krijoi njė grup teatral gjatė viteve ‘30. Ky grup dha shfaqie nė lokale tė ndryshme nė Tiranė, Durrės, Kavajė, Vlorė, Berat, madje edhe nė kinema Nacional (Tiranė) pas filmave.Kjo kishte nisur tė bėhej praktikė nė ato vite.

            Suksesi nė kėto shfaqie, ngrohtėsia qė e priti publiku, e nxiti tė shkonte mė 1938 tė studionte nė Rumani nė Teatrin e Bukureshtit. Pastaj shkoi nė Itali nė Akademinė e Arteve tė Bukura tė Romės, tė cilėn e mbaroi mė 1942. Shqipėrisė i vinte njė artist i ri i talentuar, por . Shqipėria e asaj kohe

s’kishte vend pėr talente tė tillė. Ai shkruan me zjarr artikuj dhe kėrkon tė ngrihet teatri kombėtar, por asgjė s’mundi tė bėhej.

            Punoi pėr ca kohė nė Radio Tirana - nė redaksinė e kulturės, ndihmoi grupe amato- rėsh pėr tė vėnė nė skenė “Kopra- cin” e Molierit, punoi me gji-mnazistėt pėr “Vilhelm  Telin” e Shilerit, qė nuk u shfaq se u ndalua.

            Pastaj u largua nė Itali dhe mė vonė nė Amerikė. Atje s’pati mundėsi tė ushtronte profesionin dhe pasionin e tij. Ē’farė vullneti e sakrifica i janė dashur tė riut jetim tė pėrshkonte kėto rrugė tė vėshtira!

            Malli pėr fshatin, kujton Liria,  nuk iu nda tėrė jetėn. Erdhi nė

Shqipėri mė 1994 dhe 1995, por gjendja shėndetėsore s’e lejuan tė shkonte nė fshat. Ai pėr tė ruante kujtime tė shumta. Atje kishte shkuar i vogėl disa herė, tek njerėzit e nėnės, nė Dhulaj.

            Njerzit e afėrm na thonė se dallohej pėr kulturė e interesa tė gjera, vullnet dhe humorin e tij tė hollė. Mallin pėr fshatin e tij nuk e shaujti dot kurrė.Kur ishte i ri nuk e lejoi politika. Kur u hap Shqipėria e mundi mosha. Vitet e rėnduan. Dhe ja,para disa ditėsh me keqardhje mėsova se Fiqreti nė moshėn 82 vjeēare ndrroi jetė nė dhe tė huaj me merak pėr Fterrėn.

  Nderime pėr Fiqretin tonė!

                                                                       Jakup MATO

Nr.5 – dhjetir,1997

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA