FTERIOTET

Vahide Mato
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

NJĖ LULE NĖ TIRANĖ PĖR NĖNĖN E LULEVE TĖ FTERRĖS

Tė dielėn nė pesėvjetorin e lamtumirės sė Nėnės sė tij, Vahidesė, Jakup Maton e takova nė Tiranėn e Re tek kthehej i vetmuar nga varrezat.

- I bėra njė vizitė Nėnės nė banesėn e saj tė pėrjetėshme, mė tha. I mbolla njė oleandėr, helmės, siē i themi ne nė Fterrė. Dhe vazhdoi tė tregojė me emocione. I donte shumė lulet Nėna.

Ishin vitet pesėdhjetė. Jakupi atėhere, si dhe tė tjerė djem nga fshati ynė kishin shkuar nė shkollėn e mesme nė Gjirokastėr. Vinin rralė nė familje se vėshtirėsitė e udhėtimit ishin tė mėdha. Madje dhe kur vinin nė

Fterrė ktheheshin nė kėmbė pėr orė tė tėra nėpėr rrugė malore.

Mirėpo nėnat i merrte malli. Por i hante dhe meraku pėr djemtė. Ndaj njė ditė Nėnė Vahideja mori rugėn e sosi tek i biri nė kadrėmet e Gjirokastrės. Kėtu u ēmall me tė birin, Jakupin.Dhe para se tė merrte rrugėn e kthimit bleu nė qytetin e gurtė njė zambak me gjithė rrėnjė tė futura nė dhė. E mbėshtolli me kujdes. Dhe nga Gjirokstra e solli nė Fterrė. Nė Borshin e Vjetėr, tek pėrroi i Vreshtės, shkuli dhe njė helmės, oleandėr. E solli nė krah dhe e mboli me zambakun nė oborrin e

shtėpisė. I plehėronte, i punonte, i ujiste gjithėnjė me kujdes tė veēantė. I rriste dhe i pėrhapte. Edhe nė Sarandė, edhe nė Tiranė deri nė vitet e fundit tė jetės sė saj. Me lulet merrj gjatė. I shikonte ndėr “sy”. I pėrkėdhelte. E pastaj u shėrbente dhe u gėzohej.

Ndaj dhe Jakupi nė ditėn e pėrvjetorit tė pestė tė vdekjes shkoi e mbolli njė lule, njė oleandėr si ajo e Vreshtave tė Borshit, tek varri i saj. Njė lule pėr Nėnėn e luleve, Nėnė Vahidenė.

                                                                               Guro ZENELI

Nr. 6 – shkurt, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA