FTERIOTET

Ervehe Dusha

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  
DY FJALE ZEMRE PĖR NJĖ NĖNĖ TĖ VEĒANTĖ

                Ervehe Dusha, ose “Kuēja e Dushe”, siē i flisnin nė Fterrė, ka qenė njė grua shembėllore, e dashur, zemėrbujare, njė nėnė e dhimshur, hallemadhe,por e fortė.  Nė luftėn italo-greke, ju vra burri, xha Matua dhe e la me dy fėmijė te vėgjėl. Po ajo asnjėherė nuk u dorėzua. Kam patur rastin shumė herė tė takohem me tė, edhe kur isha fėmijė, edhe kur u rrita, edhe kur isha vet prind. Asnjėherė nuk e pashė tė ligėshtuar. Nė ēdo rast e nė ēdo kohė ajo donte domosdo qė tė tė gostiste, paēka se kishte vėshtirėsi tė shumta ekonomike. Por zemra e bardhė asnjėherė nuk tė lė tė vuash. Edhe babai im, mbaj mėnd, e kujtonte shpesh. Shkonim, thoshte, bashkė me Hiqmetin sa herė vinim nė fshat nė pushimet e shkollės. Na priste me njė bujari tė veēantė.

            Kohė mė parė, nė ato bisedat tona tė zakonshme me fteriotėt, u hap muhabeti pėr nėnė Hervon. Dhe ashtu siē e prisja, ashtu ndodhi. Sa  u kujtua emri i saj, u treguan ngjarje e histori pėr “Kuēen”. Sa mbaroi njė histori Lutfiu, foli pėr tė Luani, Dilaveri, Bardhyli, Skėnderi, Rakipi e Rexhua. Tė gjitha ngjarjet tregonin zemrėn e saj tė bardhė, karakterin e fortė dhe dashurinė e veēantė qė kishtė pėr fėmijėt, Tahirenė dhe Gėzimin.

Kur lindi Gėzimi, tregon Lutfiu, ishte njė ngjarje e veēantė, sepse lindi njė djalė nė njė shtėpi qė kishte rrezik t’i shuhej emri, sepse nuk kishte meshkuj tė tjerė. Ndaj, vazhdon Lutfiu, sipas zakonit tė asaj kohe, qė djali tė rronte e tė bėhej burrė, duhej nxjerrė nė rrugė Kush e gjente bėhej vėlla me tė. Kėshtu ngjau dhe me Gėzimin, bile edhe emrin prandaj ja vunė Gėzim, sepse solli njė gėzim nė familje, por edhe nė farefis.

            Erveheja  ishte nėnė dhe si tė gjitha nėnat kishte merak pėr fėmijėt. Por edhe fėmijėt kishin dashuri e respekt tė veēantė pėr tė. Gėzimi e deshi shumė dhe e respektoi gjithė jetėn. Ai Gėzim, me atė tempreament nganjėherė tė rrėmbyer, pėrpara nėnė Hervos “dorėzohej”. Sepse ai ja njihte edhe vuajtjet, edhe hallet, edhe dashurinė qė kishte pėr tė. Po dhe fėmijėt Gėzimi i rriti me dashuri e respekt pėr gjyshen e tyre, ndaj dhe ata e deshėn dhe e respektuan. Tahireja, megjithėse me njė numer tė madh fėmijėsh, nuk mbeti asnjėherė pa u kujdesur pėr tė jėmėn. E kush nuk e deshi e nuk tregoi respekt pėr atė grua aq tė mirė e fjalė ėmbėl, qė edhe ēdo porosi e kėshillė qė jepte e thoshtė me mirėsi, mė ėmbėlsi, qė domosdo do tė mbetej nė mendje. Kėshtu kanė qenė nėnat tona. Prandaj dhe ne i kemi dashur, i kemi respektuar dhe gjithėnjė do t’i kujtojmė.

                                                                                 Agron  XHAMA

Nr.12 – shkurt, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA