FTERIOTET

Sulo Hizmo
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

 

XHA SULUA - NJERIU I PERĖNDISĖ

 

            Sulo Hizmua, ose siē e thėrrisnim tė gjithė, fėmijė e tė rritur, xha Sulua, ka qėnė dhe ka mbetur nė kujtesėn tonė, si shembulli e modeli i njeriut tė mirė, punėtor e dashamirės. Kjo nuk ėshtė pak, sepse pėr ēdo njeri qė vjen dhe ikėn nga kjo jetė, duhet qė gjatė gjithė jetės tė ruajė tė pastėr dhe tė tregojė njė karakter tė fortė, veti e vyrtyte tė larta. Pra, nuk ėshtė e lehtė qė tė meritosh njė vlėrėsim e kujtim tė tillė. Jo mė kot thuhet e pėrdoret shprehja popullore : “ lum kush lė njė kujtim tė mirė nė jetė, se me vete nuk merr gjė”.

     Ėshtė pikėrisht kjo arsyeja qė na shtyn tė shkruajmė diēka pėr jetėn, punėn dhe urtėsinė e tij.

    Jeta e xha Sulos ka qenė njė jetė e gjatė, e mbushur me punė e me halle,por e jetuar me dinjitet. Mė kane ngelur nė mendje trupi i bėshėm  e pak i pėrkulur nga pesha e viteve, njė shikim i tij miqėsor e dashamirės, fjala e tij e matur, ecja e ngadaltė , shkopi nė dorė e qylafi i labit nė kokė.Kohėn e kalonte vetėm me punė. Nuk merrte njeri nėpėr gojė. Ai kurrė nuk u binte mė qafė tė tjerėve. Nė ēdo hall u gjendjej njerėzve pranė duke i ndihmuar vullnetarisht.

        Kanė tė drejtė  tė krenohen me babanė fėmijėt e tij, qė i rriti me aq punė, vėshtirėsi e halle, Inxhia, Hurmaja, Hulusiu, Beratia, Kadifeja dhe Islami.  Portreti dhe figura e xha Sulos plotėsohen dhe me punėn e nėnės  sė urtė e tė mirė, xhare Hankos.

            E ē’farė nuk bėnte dora e xha Sulos! Punonte nė koshtrat e tij si njė bahēevan i pėrsosur, mbillte e rriste shumė lloje perimesh, pa harruar trandafilat e bukur. Shartonte pemė tė reja, tė cilat janė edhe sot, si fiq, ullinj, arra, portokalle, mėne etj. Bėnte mure e avlli, jo vetėm nė arat e tij, por ndihmonte pa pėrjashtim tė gjithė bashkėfshatarėt. Rregullonte e mirėmbante rrugėt e burimet e fshatit dhe ndihmonte vullnetarisht pėr ditė tė tėra ata qė ndėrtonin apo riparonin shtėpitė. Duart i kishte tė forta, tė rreshkura e tė argasura nga puna dhe dielli, me damarėt e trashė e tė kėrcyer mbi lėkurė. Puna i dha shėndet e jetėgjatėsi.Por Xha Sulua ishte dhe njė besimtar dhe fetar i madh, i cili njihte dhe respektone tė gjitha ritet fetare. Ai ishte modeli i njeriut tė perėndisė. Mbahet mend dhe tregohet edhe sot ngjarja kur xha Sulon e pickoi akrepi, ose curku, siē i thoshnim nė Fterrė, kur punonte pėr mirėmbajtjen e rrugės automobilistike dhe ai nuk e vriste, po i thoshte : “ Ik, ik, belahu, ē’ke me mua, ik nė punėn tėnde”. Megjithėse duket e pabesueshme, por ja qė ėshtė e vėrtetė. Lereni belahun, se dhe atė e ka jaradisur Zoti, thoshte xha Sulua.

     Ne,  ish-fėmijėt qė e kemi njohur nga afėr xha Sulon e nderuar, ruajmė nderim dhe respekt pėr jetėn  dhe punėn e tij.

Feksor Shkurti

Nr. 11 – dhjetor, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA