FTERIOTET

Levend Gjoni

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

48sh023.jpg
Levend Gjoni

Levendi e fitoi respektin me punė e sjellje korrekte

 

Tė nderuar miq e shokė !

            Jemi mbledhur nė kėtė ceremoni mortore pėr t’i dhėnė lamtumirėn e fundit, babait, vėllait, mikut e shokut tonė tė dashur, Levendit.

            Levendi lindi nė fshatin Fterrė tė rrethit tė Sarandės nė vitin 1922 nė njė familje tė thjeshtė fshatare qė merrej me bujqėsi e blegtori.

            Qė i vogėl Levendi i u bė krahė babit tė tij, Taros, nė punėt e pėrditshme.

            Si gjithė familjet fteriote, edhe familja e Levendit pėrkrahu luftėn Nacionalēlirimtare. Vetė Levendi mori pjesė me armė nė dorė nė Brigadėn e 19 Sulmuese deri nė ēlirimin e vendit.

            Mbas ēlirimit, u kthye nė Fterrė, nė fshatin e tij tė lindjes, dhe u muarr pėrsėri me punėt e fshatit.

            U martua me Elma Shkurtin nga ku lindėn dhe edukuan 5 fėmijė.

            Kushtet e vėshtira ekonomike tė atyre viteve, e detyruan Levendin qė nė vitin 1959 tė vijė nė Tiranė, ku punoi nė punė tė ndryshme, fillimisht nė Ndėrmarrjen “21 dhjetori” dhe me vonė nė fermėn “Gjergj Dimitrov” deri sa doli nė pension.

            Edhe pas daljes nė pension Levendi organizonte bashkėmoshatarėt e tij pėr tė mėsuar tė rinjve si tė kryenin disa procese pune tė vėshtira tė fermės, dhe kėtė punė Levendi e bėnte pa shpėrblim.

            Me punėn e tij tė palodhur, Levendi fitoi respektin e tėrė kolektivit punonjės dhe tė gjithė banorėve qė nga Sauku nė Babru.

            Ne, tė nderuar miq e shokė, tek Levendi kemi parė njeriun e pėrkushtuar pėr punėn, njeriun fjalė pak e tė menēur, njeriun qokaxhi e tė respektuar.

            Me vdekjen e Levendit, familja humbi bashkėshortin, babanė e vėllanė e tyre tė dashur, nipėrit e mbesat gjyshin e tyre tė urtė e tė menēur dhe ne, mikun tonė tė respektuar.

            I pėrjetshėm qoftė kujtimi i tij.

            I qoftė i lehtė dheu qė do ta mbulojė.

            Nė shenjė respekti ndaj tij ju ftoj pėr n njė minutė heshtje.

            I pa harruar qoftė pėr jetė.

 

                                                                         Pėrparim SHKURTI

Nr.48-shkurt 2006

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA