FTERIOTET

Arif Kurupi

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

ARIF DEDEJA

Shtatėdhjetė e tre vjet jetė e pastėr, me gjumė tė qetė; njė jetė qė nuk i trokiti pėr keq askush nė derėn e shtėpisė; njė jetė qė askush nuk tha njė fjalė tė keqe pėr tė; njė jetė qė e jetoi dhe e pėrballoi me djersėn e ballit, edhe si bari, edhe si bujk, edhe si gjuetar; njė jetė qė nuk vuri dorė nė mallin e nė plaēkėn e tė tjerėve, as nė lagje, as nė fshat dhe as nė fqinjė; njė jetė qė e kėnaqte puna e tij, qė gėzohej kur mbrunte dhe bėnte edhe bukėn vetė, qė gėzohej kur arrinte t’u bėnte njė tė mirė gjitonėve, bashkė-fshatarėve dhe cilitdo tjetėr me ato mundėsi qė kishte, i pakursyer pėr shtėpinė e pėr shoqėrinė.  Ja, kjo ėshtė me pak fjalė rezymeja e jetės sė atij qė brezi ynė e thėrriste xha Arif, sikur t’a kishte njeriun e vet. Dhe kjo, jo mė kot, por sepse kėshtu u fliste dhe ai tė gjithėve.

            Bėhej dasmė nė shtėpinė e Neshat Brinjės, martohej njė nga djemtė e tij… Xha Arifi dhe Nurēe Gjoni ishin caktuar si elēinj tė dasmės, qė do tė ndanin tė gjithė racionet e mishit dhe mezetė pėr gjithė dasmėn. Kjo detyrė nė davete ėshtė nga punėt mė tė vėshtira. Dhe kur merr pėrsipėr kėtė punė nuk duhet tė ngatėrrohesh me gotėn e rakisė. Mirėpo Nurēja, i ngacmuar nga jo pak dasmorė, nga qė e dinin se po tė pinte raki, atėhere do tė ngrinte bejte qė bėnin pėr tė qeshur njė dasėm tė tėrė, e bėnė tė kthente ca gota. Dhe nuk kaloi shumė e ia nisi kėngės me bejtin e tij:

O Nurēe kokė deveja,

ē’tu desh kjo pėrmati,

Mo tė tha Arif Dedeja,

qė mos u del pėr karshi…

Dhe kėshtu i foli tėrė fshati nė tė gjithė jetėn e tij. Dedeja i thanė tė tėrė, se i tillė ishte Arif Kurupi, i ndershėm te Zoti, ėngjėllor si Ai.

Xha Arifi respektonte dhe donte tė mėdhenj e tė vegjėl, madje dhe atė qė ishte ca si i “dhjavolisur”, sepse dhe tek ai respektonte anėt e mira tė tij. Por xha Arifi donte dhe tokėn, dhe bagėtinė, se dhe ato i ka jaradisur Zoti, ato mbajnė jetėn gjallė. Pa tokė e pa bagėti nuk ka jetė, thoshte Arifi.

            Me gjithėse nė jetėn familjare pati dhe fatkeqėsi, kur i vdiq gruaja, Rakibeja, nė vitin 1941, dhe e la nė kushte shumė tė vėshtira, pėrsėri nuk e theu zemrėn ndaj Zotit. Por edhe nė situatėn e Luftės iu pėrvesh punės, duke u kujdesur me dhėmshuri pėr gjyshen, nėnėn dhe djalin e shtrenjtė, qė iu bė edhe Babė edhe Nėnė, Rexhon e tij. Mbas disa vjetėsh, mė 1946, martesa me Manushen, sikur ia rregulloi mė mirė jetėn. Edhe Manushja i goditi njė grua shumė e mirė, e pėrshtatshme pėr psikollogjinė e pastėr tė Arif Dedesė.

            Nė kujtesėn e fteriotėve qė e kanė njohur, Arifi mbahet mėnd vetėm pėr mirė. Edhe nė moshėn e tretė tė tij, nė vitet shtatėdhjetė, pėrsėri i shėrbeu me gjithė zemėr dhe Murat Malos nė moshė tė thellė, ashtu siē i kishte shėrbyer tėrė jetėn e saj dhe gjyshes, Shaho Mites.

            Me mirėsi e me dashuri u shėrbeu Arif Kurupi tė gjithve, me aq sa mundi. Ndaj dhe ne nė gazetėn tonė shkruam pak fjalė, duke e kujtuar me nderim atė qė Nurēja e “pagėzoi” nė moshė tė madhe me mbiemrin kuptimplotė  Arif Dedeja.

                                                                                Guro ZENELI

Nr.19 – prill, 2000

 

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA