FTERIOTET

Abedin Merkuri

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

 

 

ME PĖRZEMĖRSI E DASHURI KY BEDUA YNĖ

                       

            Gati ēdo mbasidte shikon 5 burra, ose duke shėtitur, ose duke pirė diēka tek “Imperial” nė Tiranėn e Re. Ėshtė Abedin Mėrkuri me Arjanin e Hairin, dy djemtė dhe Agimin e Dhorin, dy dhėndurrėt e tij. Jo pak herė shikon edhe dy vajzat, Antonetėn e Ardianėn sė bashku me dy nuset Luljetėn e Matildėn. Midis tyre tė bie nė sy ngrohtėsia e harmonia, qė shumė kush do ta kishte zili. Bedua, siē i themi neve shkurt, rriti dhe edukoi katėr fėmijė, dy djem e dy vajza shembėllorė. Por dhe dy nuset dhe dy dhėndurrėt si fėmijėt e vet i ka. Kur djemtė janė tė zėnė me punė, Bedon e shikon midis dy dhėndurrėve. Tė nėntė kėta dhe Fatja, gruaja e Bedos, qė tė dhjetė, shkojnė si jo mė mirė. Mes tyre nuk ka zili, nuk ka cmirė, por gjerėsi e pėrzėmėrsi. Atje ku shkojnė mirė gratė, thotė Bedua, atje shkojnė mirė edhe burrat, shkojnė mirė tė gjithė.

            Vetėm Hairi mbeti pa shkollė tė lartė, se donte domosdo tė bėhej shofer. Dhe Bedua nuk ia imponoi, pamvarėsisht se Fatia qau me ngashėrim atė ditė kur Hairi kėmėnguli se do tė bėhej shofer. Tani Hairi nuk i doli keq, se i ėshtė futur ekonomisė sė tregut dhe punon rrugėn Tiranė-Vlorė dhe sjell nė Tiranė rehat-rehat dhe Faten dhe Bedon.

            Bedua pasi jetoi e punoi pėr 41 vjet nė Vlorė, gjithėnjė i qetė, i matur e fytyrėėmbėl, kėtė periudhė ka ardhur nė Tiranė. Nė Vlorė gati e njohin tė gjithė, si tė mirėsjellur e pėrherė korrekt e i pakursyer nė punė. Njihet si laborant i zoti, si ndihmėsmjek i aftė, si doktor, qė e thėrrasin nė Vlorė. Analizat qė bėnte Bedua nuk dilnin ndryshe nė Tiranė.

            Edukatėn e punės ia dedikon fillimisht Xha Sherifit, farmacist, me tė cilin punoi 5 vjet nė Himarė, nė farmaci, ku u bė si himarjot. Dhe tani pas 40 vjetėsh miqtė nga Himara pėr

mirėnjohje i sjellin nga njė shishe me raki rrushi. Bedua buzėqesh dhe u thotė djemve : Himarjotėt po i bėre miq, i ke pėr jetė.

Tani shpesh nė bisedat e tij kujton fėmijėrinė nė Fterrė, vijėn e Pale, Ixorin, ujėt e freskėt, pemėt e frutat e koshtrave, bashkėfshatarėt e mirė tė tij. Bedon e respektojnė tė gjithė, nė radhė tė parė pėr 46 vjet punė korrekte dhe me mirėsi pėr tė gjithė.                                 

                                                                                                                  Guro ZENELI

Nr.5 – dhjetir,1997

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA