FTERIOTET

Hanko Hizmo

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  

NENE  HANKUA E MIRE

Nė Fterrė shkolla shqipe ėshtė hapur pėr hėrė tė parė  nė tetor 1916. Por, vetėm nė vitin shkollor 1926-1927,  shkuan pėr herė tė parė nė klasėn e parė tė shkollės filore tė Fterrės edhe disa vajza tė vogla. Midis tyre edhe Hanko Zania. Bashkė ishin edhe Hake Mate, Daro Zani, Mehmedi Hizmo, Hase Gjonika e tė tjera. Sidoqoftė, ky ishte njė  sukses. Pėr herė tė parė ato shkonin  nė shkollėn e gjuhės shqipe nė Fterrė, pavarėsisht, se jo pak  gra kishin shkuar pėr tė falur e pėr tė mėsuar  tė faleshin ne xhami nė gjuhėn turqisht.

Kėmbėnguljen, pėr t’u ulur nė bangon e klasės sė parė Hankua e vogėl,  e  pati  i ati i saj, Fetahu, qė, siē tregon Hulėsiu, kishte mbaruar shkollėn nė Janinė dhe qė pėr vitė tė tėra  punoi  dhe si hoxhė. Si mėsues pati xhaxhain e saj, Neimin e mirėnjohur. Vajtja e kėtyre vajzave nė shkollė  qe njė ngjarje jo e vogėl pėr Fterrėn dhe pėr tė gjithė nxėnėsit fterjotė. Nė klasė  me kėto vajza ishte dallohej dhe Mehmet Dusha. Nėnė Hankua mėsoi tė shkruante bukur. Mėsues Neimi  ishte shumė i kujdesshėm pėr  t’i detyruar  nxėnėsit qė tė mėsonin  tė shkruanin qartė e mirė ēdo shkronjė.

Por nėnė Hankua mbahet mėnd nė Fterrė dhe si njė grua e rregulltė, njė bashkėshortė  e denj e  Sulo Lames, qė  nė Fterrė ka lėnė emėr tė vėēantė, si njeri perėndie, si  punėtor i madh, si  njeri i drejtė. Nėnė Hankua, njė grua e urtė, dinte tė bėnte dhe punė dore. Punonte shumė mirė nė argali qilima tė bukur e me fantazi, qė i gjėn nė shtėpitė e fėmijėve tė saj. U bė dhe njė nėnė e mirė qė rriti  fėmijė tė mirė. Madje Nėnė Hankua tani ėshtė dhe njė gjyshe e dhėmshur pėr nipėrit e mbesat e saj, pėr fėmijtė e fėmijėvė, qė i ka  si “mjaltin e mjaltit”. Nėnė Hankua ndikoi shumė dhe pėr ta dėrguar nė shkollė Hulėsiun, djalin e madh tyė saj, pavarėsisht se dikush i thoshte qė ta mbante me punėt  e bujqėsisė nė Fterrė. Edhe Beraten, njė nga bijat e saj,  e bėri mėsuese..

Nėnė Hankua, - siē shkruan nė njė matėrial tė dėrguar praėn Gazetės “Fterra jonė”, mbesa e saj Arta, vajza e Hulėsiut dhe Manxuranės, - ishte ajo qė vuri re pėrgatitjen e saj qė nė moshėn 6 vjeēare, nė kopshtin e fėmijėve nė Vlorė. Prandaj nė Fterrė i kėrkuan mėsues Tenos, qė ta rregjistronte Artėn, qė nė moshėn gjashtė vjeēe, nė klasėn e parė, kur ende tė tjerėt shkonin nė shtatė vjeē nė shkollė. Nėnė Hankua ishte e kujdesėshmė qė fėmijtė tė mos lodheshin me punė tė rėnda fizike.  Unė,- vijon mė tej,- Arta, nga Gjyshe Hankua, kam pėrfituar shumė nga shkolla e jetės sė saj. Nė dėgjonim me gojė hapur Gjyshen kur na tregonte vjershat e  Isuf Avrecit. Na bėnte pėrshtypje  kujtesa e saj, qė nuk gabonte nė gjithė ato vargje qė i thoshte pėrmėndėsh pa bėrė asnjė gabim.  Gjyshja ime ruante gjakftohtėsinė dhe nė rastė tė vėshtira. Kėshtu, e tillė u  tregua ajo, dhe kur i thanė se djalin ia kishin goditur, sigurisht pa dashje, me gurė nė kokė. Kur ndodh hatajet, -tha Nėnė Hankua,- nuk ka pse tė ndėrrojmė fjalė. Tani qė kanė kaluar shumė vjėt, Nėnė Xhikua i thotė me shaka: duket  qė djali im u shėnua qė atėhėre se do mirrtė Manxuranėn pėr nuse.

Duke shkruar kėto rreshta pėr gjyshe Hankon, e mbyll Arta materialin,- them se i lumtur ėshtė ai qė ēmon drejt dashurinė e pakursyer dhe vlerat e njerėzve tė thjeshtė, siē ėshtė dhe Nėnė Hankua jonė. Ne pėrpiqemi t’ia shpėrblejmė dashurinė e saj, me pėrkujdesje dhe respekt e nderim, sot e mot.

                                                               Korresp. i  Gazetės“Fterra jonė”.  

Nr.32 – shkurt, 2003   

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA