FTERIOTET

Shaqo Mita
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

XHA SHAQON NA E VRANĖ…

 

            Shaqon na e vranė… Janė kėto fjalėt qė na tha Mehmeti duke ardhė bashkė me dy korjerėt e tij nė drejtimin tonė, njė grup i vogėl partizan qė kishėm qėndruar nė njė vend dominues nė malin e Fterrės.

            Kėto mu kujtuan edhe sot, prandaj me rasin e pėrvjetorit tė rėnies, dėshiroj tė them dy fjalė zemre pėr patriotin dhe dėshmorin e fshatit tonė, Shaqo Mita.

            E pėrfytyroj xha Shaqon me trup tė gjatė, tė veshur hijshėm, me njė jelek tė leshtė me mėrthena, me mustaqe te verdha e tė dredhura, me qeleshen e bardhė e buzėqeshjen qė nuk i mungonte kurrė.. Mė ngjante tamam me figurat e ndritura tė Rilindjes. Dhe, nė fakt, i tillė ishte.

            Xha Shaqua ka qėnė luftėtar trim, i gatshėmn sa herė e ka lypur atdhe. Mori pjesė nė ēetėn e Nuredin Kofinės nė vitet 1912-1914. Po kėshtu rreshtohet nė ēetėn e Fterrės. Qė tregoi trimėri nė Luftėn e Vlorės mė 1920.

            Luftėn Nacionalēlirimtare e priti me simpati, u bė aktivist i saj, sė bashku me pjesėtarėt e familjes. Shtėpia u bė strehė e partizanėve e djali e nusja u rreshtuan nė ēeta e batalione. Tashmė i plakur dhe pa dritėn e syve, si njė nga mjetet pėr demaskimin e armiqve e tradhėtarėve pėrdori kėngėn satirike. Kjo ubė edhe shkak qė e morėn dhe e pushkatuan nė Lumė tė Ēorre nė qershor 1944, duke u bėrė kėshtu dėshmori i gjashtė i fshatit.

            Xha Shaqua ėshtė shquar edhe si njė nga bejtaxhinjtė mė tė spikatur tė fshatit. Pėr ēdo ngjarje historike e shoqėrore ai ka thurur kėngė, qė kėndohen nė fshat e mė tej. Por pėr kėtė do tė duhet mė vonė njė shkrim i veēantė.

            Shaqo Mita ka mbetur i pavdekshėm me trimėrinė e kėngėt qė thurri. Brezi ynė qė e ka njohur e kujton me respekt, brezi i ri tė mėsojė nga figura e tij e ndritur.

                                                                                                                       Lutfi DUSHA

Nr.2 – korrik, 1997

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA