FTERIOTET

Sulo Haxhiu
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

SHOKU YNĖ I PA HARRUAR SULEJMAN HAXHIU

                       

Mė datėn 5 gusht 1998 vdiq nė moshė tė re Sulo Haxhiu, shoku ynė i paharruar.

            Ai lindi nė Lumė tė Haxhie nė Fterrė mė 1950. Shkollėn fillore e bėri nė Fterrė me mėsues Neim Zanin. Ne ishim 15 djem dhe 3 vajza tė datėlindjes 1950, por Sulua dallonte nga ne edhe pse vinte i lagur se e kishte larg shkollėn, por edhe se mėsontė shumė mirė e ishte i sjellur. Filloren e mbaroi me nota tė mira.

Shkollėn 7-vjeēare e bėri nė konvikt nė Sarandė me drejtor Lame Xhamėn. Edhe atje doli me mėsime shkelqyer. Vazhdoi shkollėn e mesme tė Delvinės dhe pėrsėri del me nota tė mira, edhe pse babanė e kishte tė sėmurė, aq tė sėmurė sa humbi edhe tė dy kėnbėt.

            Mbas mbarimit te shkollės sė mesme Sulua vazhdoi Institutin e Lartė Bujqėsor nė degėn e frutikulturės pėr 4 vjet. I dalluar nė mėsime dhe pėrgjegjės i grupit ,pati njė dashuri e respekt nga shokėt dhe pedagogėt.

            Mėsimet qė mori i vuri nė shėrbim tė punės nė NB Sauk si agronom  , pėrgjegjės sektori, drejtor ndėrmarjeje pėr  njė periudhė tė gjatė. Nė Ministrinė e Bujqėsisė punoi si specialist dhe 2 vjet vullnetar nė Zogaj tė Peshkopisė. Mė pas Drejtor nė Ndėrnarrjen e Grumbullimit e nė SMT e Tiranės. Kudo qė punoi e jetoi Sulua gėzoi respektin e tė gjithė punonjėsve e tė specialistėve.

            Ne moshatarėt e tij, tė cilėt sė bashku bėmė 40 - vjetorin, ditėlindjen, atė natė nuk do t’a harrojmė kurrė pėr tėrė jetėn. Sulon, ashtu si edhe Yllon e Valterin do i kujtojmė me respekt e dashuri.

            Familja humbi njeriun mė tė dashur tė saj, por edhe ne shokun tonė tė pa harruar.

            Me shumė respekt :

 Mynyr Zhupa, Lulzim Shkurti, Taip Lona, Rina Brinja, Afrim Zhupa, Ēaush Maēi, Qebir Maēi, Xhelil Mehmeti, Ylli Ruko, Livan Dauti, Shako Mehmeti, Mandolina Dauti, Serma Shkurti (Kondi), Hariz Zhupa.

Nr.10 – tetor 1998


 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA