FTERIOTET

Sherif Dusha
Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

Enter subhead content here

 

 

SHERIFI - NJERIU I MIRĖ, FARMACIST I ZOTI.

 

                         Rritur nė vėshtirėsi e varfėri tė madhe, mori nga dhimbjet e jetės dhe tregoi nė tėrė jetėn e tij veti e vyrtite tė mahnitshme. Ai nė fėmijėri punoi si ēirak deri sa pas luftės sė Vlorės, dajua i tij Hasan Hizmua, nėpėrmjet vėllamit tė tij Rexhep Hito Tatzatin, i cili ishte pronar farmacie nė Vlorė, e shpuri si nxėnės nė kėtė farmaci, ku Sherifi tregoii njė sjellje, besnikėri e ndershmėri qė rrallė i gjeje nė atė kohė.

            Kjo bėri qė Rexhepi t’i hapė njė farmaci mė vete Sherifit nė Ballsh. Por dhe kėtu nuk gėzoi, sepse mė 1943 i vranė xhaxhanė, Lazen, nė Molisht tė Beratit disa kriminelė tė vėnur nga ēifligarėt .

            Kėshtu i rrezikuar Sherifi erdhi nė fshat me gjithė fėmijė, me ē’kish veshur. Fshati e desh shumė se ish pėr tė dashur dhe e zgjodhi anėtar tė kėshillit nacionalēlirimtar. U thirr nga qeverria provizore si i besuar dhe i ndershėm pėr tė rihapur farmacinė nė Himarė, ku qėndroi deri nė vitin 1949. Me hapjen e farmacisė nė Kuē ai u emrua pėrgjegjės i saj deri sa doli nė pension.

            Sherifi ishte me zemėr tė madhe, bujar e i ndershėm, i besės, shumė i urtė e i gjykueshėm., Kurrė ndonjėherė s’prishi muhabet e s’u ankua. Bashkė me gruan e mirė tė tij Razijenė  rritėn dhe edukuan 10 fėmijėt.

 

                                                                                           Qazim GJONI

Nr. 8 – qershor, 1998

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA