FTERIOTET

Ilmo Mehmeti

Home
Agim Haderi
Abedin Merkuri
Aferdita Bezhani
Ahmet Avreci
Alaudin Haxhiu
Albert Xhama
Albina Haxhiu
Ali Celi
Ana Sadikaj
Antoneta Kurupi
Ardita Mita
Arif Kurupi
Arshi Brinja
Avni Shkurti
Axhem Shkurti
Azem Celi
Bahri Shkurti
Baki Gjoni
Bardhyl Xhama
Bastri Dauti
Bektash Gedo
Belul Brinja
Besim Elezi
Bilal Dusha
Dafina Shkurti
Daro Dhuli
Daro Shkurte
Demir Shkurti
Dervish Shkurti
Deshmoret
Difo Lona
Diktim Zhupa
Dilaver Shkurti
Dushaj Vellezrit
Edip Bezhani
Edlira Zani
Eduard Avreci
Eduard Zhupa
Ejup Mita
Elvira Kofina
Enalda Gjoni
Ervehe Dusha
Esat Xhama
Fatie Merkuri
Fatime Mato
Fejzi Hizmo
Fetah Zani
Fiqret Fterra
Flora Braho
Fuat Brinja
Fuat Mato
Gjulza Korkuti
Godo Zhupa
Hader Haderi
Hajdin Dhuli
Hamza Mehmeti
Hanko Hizmo
Hava Dhuli
Hava Ruko
Hazo & Zuho Malo
Hetem Malo
Hiqmet Dusha
Hiqmet Shehu
Hysni Trako
Iljaz Kofina
Ilmo Mehmeti
Isa Hizmo
Islam Zhupa
Ismail Bezhani
Ismet Elezi
Isuf Haxhiu
Jashar Mato
Jakup Mato
Kamber Brinja
Klement Gjoni
Klinton Mita
Kudret Mita
Lame Haxhiu
Lame Xhama
Lavdosh Zani
Levend Gjoni
Lime Dusha
Maks Memi
Malo Malo
Maro Kondi
Mecan Dauti
Mehmet Dusha
Mehmet Kofina
Meto Shkurti
Muzafer Korkuti
Muho Zhupa
Mufit Haxhiu
Mukadez Ruka
Myrteza Brinja
Nafiz Bezhani
Nail Bezhani
Nebi Dauti
Neim Zani
Nexhip Dauti
Nexhat Dauti
Nezir Shkurti
Nimet Mita
Pasho Zhupa
Pullumb Shkurti
Qenan Gjoni
Qerriba Mita
Razie Dusha
Razip Gjoni
Refik Bezhani
Remzi Braho
Resul Mita
Rexho Kurupi
Safet Kofina
Safet Memi
Sako Zeneli
Sali Celi
Samije Xhama
Sejko Hizmo
Selim Avreci
Selim Gjonika
Shaban Mita
Shaqo Mita
Shefki Mita
Shefqet Shkurti
Sheri Mita
Sherif Dusha
Sherif Lona
Shkelqim Shkurti
Shuquri Sadikaj
Sino Zhupa
Skender Dusha
Sulejman Mato
Sulo Haxhiu
Sulo Hizmo
Tahsin Elezi
Tare Braho
Teno Lona
Teodor Keko
Vahit Malo
Vahide Mato
Vehap Bezhani
Veip Mero
Vele Gjoni
Xhane Dusha (Mato)
Xhemal Mato
Xhevdet Kofina
Xhevo Gjonika
Zeko Braho
Zenel Shkurti

  
“ NĖNĖ FTERIOTIA”

Derėn e mbante hapur pėr miqtė, por dhe nagantėn nė brez e kishte, se ishin kohė tė vėshtira

 

Pėrpara portės sė shtėpisė tė dalin pėrpara syve dy pllaka mermeri. Ato janė shenja tė historisė pėr ngjarje trimė-rie, tregues tė shpirtit trimėror e bujar tė njė gruaje, qė qerpikėt e syrit nuk i mbylli, as pėrpara pushtuesit. Fshati dhe zona e thirri me emrin “Nėnė fteriotia”. Ilmo e quanin, por nėnė i thanė. Mehmeti e kishte mbiemrin, ose Hajdini nga familja ku u martua nė Kalasė, por “ Fteriotia” e mbiemruan.

            Dhe jo mė kot. Ilmoja shtėpisė sė Hajdine nė Kalasė ia shtoi bujarinė. Mikėpritjen e vuri nė qoshe, jo vetėm pėr bashkėfshatarėt e njerėzit e krahinės, por edhe pėr trimat e luftės pėr liri e demokraci. Ishte viti 1942. Shtėpia e saj atėhere ishte njė si haur, por sipėrfaqja bėhej e madhe kur hynin brenda  trimat e luftės, kur vinte Avdul Hakiu, Mustafa Matohiti, Veledin Zeka, Bexhet Mema, Mitro Xhani… figura tė njohura tė kėsaj ane. Shtėpia e “Nėnė fteriotes” u bė bazė e tyre. Nė kėtė shtėpi u krijua kėshilli i fshatit Kalasė mė 15 dhjetor 1942. Nė shembullin e saj ecėn edhe pesė shtėpitė e tjera rreth saj. Puna e “Nėnės fteriote” u bė e njohur nė Rrėzomė e nė Kurvelesh, sepse ajo s’donte t’ia dinte se ēfarė ishte vdekja. E priti nė shtėpinė e saj tėrė ēetėn “Hajredin Tremishti”. Nė janar 1943 Kalasa e zgjodhi ‘Nėnė fterioten” kryetare tė gruas sė fshatit. Rreth saj u mblodhėn disa gra kalasiote, tė cilat me duart e tyre thurėn bluza e ēorape pėr partizanėt qė luftuan pėr lirinė e vatanit. Ndihmat pėr luftėn qenė tė gjithanshme. Veprimtaria e “Nėnė fteriotes” u bė e njohur. Te “Nėnė fteriotia” u vendosėn dhe forcat e grupit tė parė, qė i printe Mehmet Dusha. Kur pushtuesit e kolaboracinistėt e arrestuan kėtė Nėnė sė bashku me dy vajza tė reja, Elifenė (Alidhima) e Zemon (Hajdini), djemtė e Kalasės u dolėn pėr zot, asaj qė e thėrrisnin “Nėnė fteriotia” dhe bijave tė fshatit.

            Kanė kaluar vite. “Nėnė Fteriotes” shpirti i ka vajtur nė xhenet (parajsė), por respekti pėr emrin e punėn e saj ruhen dhe nė Kalasė ku kaloi shumicėn e jetės, dhe nė Fterrė ku lindi e jetoi rininė e saj tė hershme.

Nė Kalasė janė tė njohura vargjet :

Nėnė Ilmo tė kujtojmė,

tė kujtojmė e s’tė harrojmė.

Tė kujtojme cilėsitė,

trimėrinė e zgjuarsinė,

Ti ishe njė sokoleshė,

nagantėn mbaje nė brez,

luftove si trimėreshė,

ndaj ti rron e nuk po vdes…

                                                                         Eqerem QOKU

                                                                         Veteran, Kalasė

Nr.17 – dhjetor, 1999

 

Enter supporting content here

Rruga Medar Shtylla  (ish rr. K.Parisit) pall. ABC konstr G.2 sh.1 ap.2  )
Tirana, ALBANIA